Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Обявиха колко дълг ще пласира държавата до края на годината

13 септември 2022, 17:34 часа • 5042 прочитания

Нов дълг за 200 млн. лева ще пласира държавата на аукцион, насрочен за началото на следващата седмица, става ясно от съобщение на сайта на Българската народна банка. Паралелно с това Министерство на финансите публикува емисионен календар за месеците септември и октомври, както и индикативен емисионен календар за ноември и декември, които предвиждат до края на годината новият дълг да набъбне с 2.05 млрд. лева.

Още: Въпреки мерките на БНБ: Жилищните кредити нарастват с над 26 процента

Още: НОИ обяви кога ще се изплащат обезщетенията за майчинство

На 19 септември БНБ ще проведе аукцион за продажба на 10.5-годишни лихвоносни съкровищни облигации от отворен тип с фиксиран лихвен процент. Дългът ще бъде от емисия № BG 20 400 16 219/27.01.2016 г с падеж 27.07.2026 година. Годишният лихвен процент възлиза на 2.25%.

Първичните дилъри могат да участват в аукциона със състезателни поръчки, както от свое име и за своя сметка, така и от свое име, но за сметка на свои клиенти.

Първичните дилъри могат да участват в аукциона и с несъстезателни поръчки от свое име, но за сметка на свои клиенти, които не са банки или инвестиционни посредници, включително и такива, установени в друга държава членка или в трета страна, пише в съобщението.

Още: Главчев обяви кога се очаква да бъде изпълнен последният критерий за еврото

Още: Българите са против ново задлъжняване и високи дефицити

Съотношението на ДЦК, предлагани със състезателни и несъстезателни поръчки, е 50 на сто към 50 на сто от общото предложено количество.

Участниците в аукциона трябва да имат предвид, че Министерство на финансите ще предлага за продажба допълнителни количества от емисия BG 20 400 16 219 от 27.01.2016 г. на аукционен принцип, като си запазва правото да отхвърля всички, респективно да одобрява определени поръчки, както и да одобрява количество, различно от предварително обявеното, пише в съобщението на БНБ.

Това ще бъде шестият аукцион за пласиране на нов дълг от началото на тази година, като досега Министерство на финансите записа поръчките на четири от търговете, а един се оказа неуспешен.

Новият държавен дълг през тази година възлиза на 1.8 млрд. лева след три успешни аукциона за пласиране на ДЦК в размер на 500 млн. лева и един за 300 млн. лева, като всички бяха на вътрешния пазар. Последният аукцион бе проведен на 9 май тази година от редовното правителство.

Още: Има ли опасност да не бъдат изплатени пенсиите заради липсата на удължителен Закон за бюджета?

Още: С карта VISA от Fibank може да се спечелят страхотни награди

Паралелно с това днес Министерство на финансите публикува емисионен календар за предстоящите аукциони за пласиране на ДЦК през септември и октомври. Освен горепосоченият аукцион, на 26 септември се предвижда още един, на който ще бъдат предложени 5.5-годишни ценни книжа с номинална стойност 200 млн. лева. Така през септември новият дълг би следвало да нарасне с общо 400 млн. лева.

През октомври месец се предвиждат още четири аукциона за общо 750 млн. лева. Това би следвало да стане чрез провеждането на три търга за 10.5-годишни ДЦК, като два ще са за за по 200 млн. лева и един за 150 млн. лева, както и чрез предлагането на 5.5-годишни книжа за 200 млн. лева.

Според индикативния календар за месеците ноември и декември, страната ни предвижда провеждането на още четири аукциона през ноември и два през последния месец на годината. Общият обем, който ще бъде предложен през двата месеца възлиза на 900 млн. лева.

Така до края на годината страната може да изтегли нов държавен дълг за 2.05 млрд. лева, от които 1.15 млрд. лева през септември и октомври и 900 млн. лева евентуално през ноември и декември. Трябва да се отбележи, че емисионните календари подлежат на актуализация.

"Публикуването на емисионни календари е стандартна практика сред суверенните емитенти на ДЦК, която цели предвидимост, предсказуемост и прозрачност на водената от правителствата емисионна политика, oсигурява сигурна база за инвестиционните решения и по-доброто планиране на ликвидните потоци от пазарните участници. Календарите подлежат на периодично преразглеждане и актуализация с оглед на динамиката на пазарните условия и управлението на ликвидността на държавния бюджет.", посочват от Министерство на финансите.

Таванът за новия държавен дълг през 2022 година възлиза на 10.3 млрд. лева, след като бе увеличен с актуализацията на бюджета в средата на тази година. Предходният предвиден максимален праг бе 7.3 млрд. лева.

Номиналният размер на държавния дълг възлиза на 31.19 млрд. лева към края на месец юли тази година, сочат последните данни на Министерство на финансите. Вътрешният дълг възлиза на 10.335 млрд. лева, а 20.86 млрд. лева представляват външен дълг.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартин Леков
Мартин Леков Отговорен редактор
Новините днес