НАП с важно съобщение за превозите на стоки с висок фискален риск

22 декември 2023, 15:31 часа • 3133 | прочитания

От 3 януари Националната агенция за приходите (НАП) въвежда режим за задължително предварително деклариране на данни за превозите на стоки с висок фискален риск, съобщиха от приходното ведомство.

Още: Управителят на ЕЦБ обясни защо са притеснителни митата на Тръмп

Още: ЕЦБ взе ключово решение за лихвите

Контролът е за превозите, извършвани с транспортни средства над 3,5 т., които започват от територията на трета страна и завършват на територията на страната, след приключване на митническия режим и вдигане на стоката; започват и завършват на територията на страната.

От началото на октомври НАП въведе режима за предварително деклариране на данни по отношение на превозите, които започват от територията на друга държава членка на ЕС и завършват на територията на страната; започват от територията на страната и завършват на територията на друга държава членка на ЕС.

Още: МФ иска всеки превоз на храни да се декларира авансово пред НАП

Още: Предпразничен обрат в курса на еврото спрямо долара

Още: Русия изкушава САЩ със сделка Boeing срещу замразени активи

Как се декларират?

Данните се декларират чрез електронна услуга, достъпна с квалифициран електронен подпис в Портала за електронни услуги на приходната агенция.

Чрез електронната услуга потребителите подават данни за първоначално деклариране на превоз на стоки, за изпращач/доставчик, получател/купувач, превозвач, транспортно средство, вид, количество и договорена стойност на стоката, място, дата, очакван час на натоварване/изпращане/претоварване/получаване. Тя дава възможност за преглед и търсене на подадени данни, за потвърждаване на получаването на стоки с висок фискален риск (СВФР) или пък за корекция и анулиране на подадените вече данни.

Още: Предупреждение от БНБ: Хит са фалшиви банкноти с малък номинал

Още: S&P повишава рейтинга на OTP Bank

При подаването на данните за превози на СВФР, системата на НАП генерира и предоставя уникален номер на превоз (УНП). Той задължително трябва да се съобщи на водача на транспортното средство или на лицето, придружаващо стоката, превозвача или на този, който организира превоза. Валидността на УНП е 14 дни. При фискален контрол водачът на транспортното средство трябва да предостави и УНП, уточняват от НАП.

Още: Важно: Нови ще са декларациите за данъчни облекчения за деца

Още: Европейската комисия обяви кога ще е готов конвергентният доклад за еврото

Още: Цената на златото постави нов невероятен рекорд

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес