Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-голямата кипърска банка напуска Русия

24 януари 2024, 15:52 часа • 4472 прочитания

Най-голямата кипърска банка Bank of Cyprus затвори представителствата си в Москва и Санкт Петербург на 22 януари, става ясно от данни, публикувани от Централната банка на Русия.

Още: Асен Василев: Ако аз бях писал бюджета, той щеше да изглежда доста различно

Още: Удар за милиарди: Хакери откраднаха огромен портфейл на популярна криптовалута

Това са второто и третото представителство на чуждестранна банка, които са закрити в Русия от началото на 2024 г. Общият им брой в страната е намалял до 23, предава Kyiv Independent.

Представителствата на чуждестранни банки не са самостоятелни юридически лица и нямат право да извършват банкови операции. Те действат като отделни подразделения, представляващи интересите на дадена кредитна организация.

Още: По-евтини бензин и дизел: Кипър намалява акциза върху горивата

Още: Русия може да даде на Украйна милиарди от замразените активи при сделка за примирие?

Още: Какви са банковите такси в България: Данни на БНБ

Чуждестранните банки напускат Русия след началото на войната

В началото на 2022 г. като акредитирани представителства в Русия са регистрирани 37 чуждестранни кредитни организации. След пълномащабното нахлуване в Украйна девет от тях бяха закрити през 2022 г., а три - през 2023 г. През това време е открито само едно ново представителство - на киргизстанската Aiyl Bank.

Според данни на "Райфайзенбанк Интернешънъл", цитирани от Bloomberg, активите на чуждестранните кредитни организации в Русия са се свили до 66 млрд. долара към края на 2023 г. Това е два пъти по-малко, отколкото през 2021 г. (119 млрд. долара) и почти четири пъти по-малко, отколкото през 2012 г. (239 млрд. долара).

Още: Синдикат скочи срещу орязването при ръста на заплатите в бюджета

Още: БСК подкрепя Бюджет 2025 заради еврото, но има резерви

Още: Белгия обяви сумата за Украйна от лихвите по замразените руски активи

Още: Европейският борсов индекс се насочва към осма поредна печеливша седмица

Още: Рязък обрат с курса на еврото в края на седмицата

Снимка: iStock

Ударът от Турция и Китай

По-рано през януари руският вестник "Комерсант" съобщи, че турските банки са започнали да отказват работа с руските. Източници, работещи на финансовия пазар и във външната търговия, уточниха, че е спряна обработката на плащания и така са засегнати почти всички сектори.

Още: След удара от Китай: И турските банки спират да работят с Русия заради САЩ

Твърди се, че ситуацията се е усложнила през лятото на 2023 г., а след това значително се е влошила след 22 декември, когато президентът на САЩ Джо Байдън издаде указ за налагане на вторични санкции срещу чуждестранни компании, подпомагащи Русия във войната. Заповедта позволява на американските власти да изключват чуждестранни банки от финансовата система на САЩ за нарушаване на санкциите срещу Москва.

Припомняме, че китайските банки също започнаха да отказват плащания от руски клиенти заради вторични санкции: Китайските банки затягат примката около Русия след заповед от САЩ.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес