Общият държавен дълг в света е на път да премине границата от 100 трилиона долара през тази година. Досега това не се е случвало никога, посочва Международният валутен фон (МВФ) в най-новото издание на докладите си, озаглавени "Фискален мониторинг", предаде Ройтерс.
Още: Финансовото министерство обяви дали бюджетният дефицит за 2024 г. се вмести в 3% от БВП
Още: Тревожни новини: Не е ясно в какъв размер ще са януарските пенсии? (СНИМКИ)
93% от БВП
В доклада се посочва, че глобалният публичен дълг ще нарасне до 93 процента от световния брутен вътрешен продукт (БВП) до края на 2024 г., а към 2030 г. се очаква да приближи 100 процента от глобалния БВП. Това означава, че световният държавен дълг би превишил нивото, до което скочи по време на пандемията от КОВИД-19. Тогава той достигна до 99 процента от световния брутен вътрешен продукт.
Още: Всеки жител на земята е длъжник с 39 000 долара
Глобалният публичен дълг може да се увеличи по-бързо от предвиденото, тъй като политическите нагласи в редица страни по света са в полза на по-високите държавни разходи. От друга страна бавният икономически растеж принуждава правителствата да вземат все повече заеми, което води до нарастване на държавните дългове, отбелязва МВФ.
Още: БНБ пусна в обращение златни възпоменателни монети
Още: Еврото започна новата година на невиждани скоро стойности спрямо долара
"Нараства натискът върху правителствата да увеличават държавните разходи за политики, насочени към опазване на околната среда, за финансиране на социални програми заради застаряването на населението, както и за укрепване на сектора на сигурността", се посочва още в доклада.
МВФ отново призова правителствата по света да ограничат държавните разходи и да постигнат по-голяма "фискална консолидация". Разходите трябва да бъдат намалени със сума, която се равнява на 3,8 процента от световния БВП, за да може да бъдат снижени или поне да бъдат стабилизирани публичните дългове.
Още: Стана ясно колко чуждестранна помощ е получила Украйна през 2024 г.
Още: Ето колко достигна печалбата на банките през годината
Международният валутен фонд посочи, че в някои страни, сред които САЩ и Китай, е необходимо дори по-съществено ограничаване на държавните разходи.
Още: Кристалина Георгиева: Рисковете за финансовата стабилност са по-високи
Още: Симеон Дянков предупреди: Отдалечаваме се от еврозоната завинаги
Още: Бюджетният дефицит намалява през ноември