През последното десетилетие криптовалутите се превърнаха в част от световния финансов пейзаж. Българските потребители и бизнес също участват в този процес, въпреки, че регулацията на виртуалните активи продължава да бъде тема на дебат.
Още: Икономист: Това, което се случва, е израз на бюджетен нихилизъм
Още: ЕС може да пренасочи неизползвани за пандемията 93 млрд. евро към отбраната
На родния пазар дейност развиват 41 платформи за обмен на криптовалути, сочат данните на Националната агенция за приходите, цитирани от bTV. Броят на доставчиците на тези услуги обаче може да е доста по-висок, тъй като в настоящото законодателство не са предвидени санкции, ако платформа за обмяна на криптовалути реши да не се впише в регистъра на данъчните.
Тези платформи реализират сериозни обороти. Така например, в средата на миналата година Комисията за защита на конкуренцията глоби една от платформите за обмяна на виртуални валути у нас заради подвеждащи рекламни послания. От съобщението на регулатора стана ясно, че оборотът на платформата за 2020 година достига близо 20 млн. лева, което свидетелства, че виртуалните валути всъщност предизвикват сериозен интерес сред част от потребителите у нас.
Така или иначе обаче, индивидуалните притежали на портфейли с криптовалути нямат задължението да уведомят НАП, че оперират с подобни активи.
Още: Надзорният съвет на НОИ гласува пенсиите да се увеличат по Швейцарското правило
Още: Управителят на БНБ ще подпише искането за извънреден конвергентен доклад за еврото
Въпреки мистерията в този сектор, данъчните разполагат с информация кои са най-използваните виртуални валути у нас през 2021 година.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономисти: За да не се пипат парите на МВР и МО, се жертват пенсиите
Още: Бюджет 2025: Планът за пенсиите, майчинските, заплатите
Според данните на НАП, най-използваните криптовалути у нас са биткойн, етер, лайткойн и XRP.
Биткойн
Биткойн е най-голямата и популярна криптовалута в света, от която тръгна цялата мания по виртуалните валути преди повече от десетилетие. Пазарната капитализация на биткойн достига 783 млрд. долара или над 40% от общата капитализация на целия пазар на виртуални валути, която достига 1.9 трилиона долара, сочат данните на CoinMarketCap към момента на подготвяне на материала. Цената на биткойн понастоящем се движи на нива от около 41 000 долара. През миналата година криптовалутата поскъпна до близо 69 000 долара, което засега остава връх в цената на този актив.
Етериум
Етер е втората най-популярна криптовалута в света. Етер е валутата в блокчейн системата Етериум (Ethereum). Пазарната капитализация на Етериум възлиза на 374 млрд. долара, като оформя близо 20% от общия пазар на виртуални валути.
Още: Еврото опитва да пробие психологическа граница спрямо долара
Още: Министерство на финансите представи проекта на Бюджет 2025
Лайткойн
Лайткойн (Litecoin) също е една от първите, придобили популярност, виртуални валути. Понастоящем лайткойн се подрежда на 21-во място по пазарна каптализация сред всичките 18 880 търгувани криптовалути. Дигиталният актив се търгува на цена от около 110 долара, а общата му пазарна капитализация достига 7.7 млрд. долара.
Рипъл
XRP също е част от елита на пазара на криптовалути. Активът е част от системата Рипъл (Ripple), като понастоящем се търгува срещу 0.73 долара. Общата пазарна капитализация на XRP достига 35 млрд. долара, което му отрежда 6-та позиция на пазара, според данните на CoinMarketCap.
В България около 100 обекта приемат плащания в криптовалути, като в страната има и крипто банкомати, сочат данните на coinmap.org. Най-много бизнеси приемат плащания във виртуални валути в столицата София – 42 обекта.
Според експерти, притежателите на виртуални валути у нас разглеждат тези активи по-скоро като инвестиция, отколкото като ежедневно средство за разплащане.
Още: Изкарва ли пари копаенето на криптовалути в наши дни?