Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как ще се преобразуват цени, заплати и пенсии след приемането на еврото?

21 октомври 2022, 14:04 часа • 14304 прочитания

Приемането на еврото в България е тема, която все повече ще излиза на дневен ред сред управляващи и анализатори. Страната ни ясно бе заявила намерение да стане член на еврозоната от началото на 2024 година, но през последните месеци се надигат все повече гласове, че тази дата може и да не бъде спазена.

Още: Има ли опасност да не бъдат изплатени пенсиите заради липсата на удължителен Закон за бюджета?

Още: С карта VISA от Fibank може да се спечелят страхотни награди

Така или иначе, в условията на служебен кабинет, Министерство на финансите публикува на официалната си интернет страница документ, озаглавен „Концепция на Закон за въвеждане на еврото в Република България”. Документът представлява предложение за рамка на бъдещ закон, който да описва ясни правила относно необходимите стъпки за пълно внедряване на единната европейска валута в родната икономика, като до известна степен следва принципите, заложени в предходния Националния план за въвеждане на еврото в Република България.

Според концепцията, принципът за превалутиране на суми от левове в евро ще разчита на прилагането на неотменимо фиксирания валутен курс от 1.95583 лева за 1 евро.

„Не се допуска преизчисляване на суми, използвайки съкратената форма на фиксирания валутен курс, а трябва да се използва изцяло фиксираният курс за обмен, т.е. с всичките пет знака след десетичната точка”, пише в документа.

Още: Еврото е на невиждани скоро нива спрямо долара

Още: Кристалина Георгиева: Ако харчим повече, отколкото имаме, може да отложим еврозоната

Концепцията дефинира и как ще става закръглянето на цените и другите стойности след превалутирането им от левове в евро. Закръглянето на получената сума след обръщането й в евро ще бъде до втория знак след десетичната запетая на база стойността на третия знак. Ако третият знак е по-нисък от 5, то вторият знак остава непроменен и обраното, ако е равен или по-висок от 5, то се закръгля във възходяща посока.

Така например, след превалутирането на сума от 10 лева по курс 1.95583 лева за 1 евро, се получава 5.112918811962185 евро. Третият знак след десетичната запетая в конкретния пример е 2, което означава, че официалната сума след преобразуването ще бъде 5.11 евро. Ако третият знак бе например 6, то сумата щеше да бъде 5.12 евро.

При преизчисляване на пенсии, заплати, социални помощи и други придобивки обаче се предлага леко изменена концепция. Според документа, пенсиите и заплатите трябва да бъдат получавани в евро след датата на въвеждане на еврото, като бъдат закръгляни в полза на служители и пенсионери.

„Ако знакът, който следва последния знак, до който се прави закръгляването, е по-голям от 0, една единица следва да се добави към последния знак или ще бъде определена нова сума, която като стойност не е по-ниска от тази в лева.”. пише в концепцията.

Още: Денков се опасява от проблеми с данъците след 1 януари 2025 г. (ВИДЕО)

Още: Японската централна банка взе решение за лихвите

След евентуалното приемане на единната европейска валута, у нас ще действа период на двойно обращение на лева и еврото, който ще бъде 12 месеца, считано от деня на въвеждане на единната европейска валута. Трябва да се отбележи, че този период ще започне 1 месец след вземане на решение от Съвет на Европейския съюз относно членството на България в еврозоната. Предвижда се разписването на правила, които да забраняват на търговци и други бизнеси, включително кредитни институции, да вдигат цените на стоки и услуги без основателна причина.

"Включва (точка "Недопускане на вреди на физическите и юридическите лица" от концепцията на закон, бел. авт.) забраната стопански субекти, вкл. кредитни институции, платежни институции, институции за електронни пари и други доставчици на финансови услуги да повишават цената на стоките или услугите за потребителите при въвеждане на еврото без основателна причина. Въвеждането на еврото не може да бъде причина и за промяна на условията по договори и други правни инструменти.", сочи концепцията.

Търговците ще имат задължението да връщат ресто на потребителите само и единствено в евро в рамките на периода на двойно обращение. Предлага се изключение от това правило обаче, което гласи, че търговците няма да бъдат задължени да приемат от купувача повече от 50 броя монети в левове.

След дата на въвеждането на еврото от банкоматите в страната ще може да се тегли само евро.

Обменът на левове с евро ще става чрез Българска народна банка, кредитните институции и Български пощи. БНБ ще обменя безплатно лева в евро без ограничение във времето.

Кредитните институции и пощите ще предоставят тази услуга безплатно в срок от 6 месеца, след което се предвижда възможност за таксуване на тази услуга до края на първата година след въвеждането на еврото, пише в концепцията.

„В случай на необходимост се определят правила за кредитните институции и „Български пощи“ по отношение на размера на обменяната сума.”, сочи още документът.

Търговци и други институции ще имат задължението да превалутират всички левови баланси по държаните безналични средства след датата на приемане на еврото.

„Това следва да стане безплатно за потребителите, като се използва фиксирания валутен курс. Следва да се регламентира и процедурата, която ще се прилага по отношение на клиенти, които имат и левова и еврова карта/сметка и при какви условия двете карти/сметки безплатно ще се обединят.”, пише в Концепция на Закон за приемането на еврото в Република България.

Още: Standard&Poor's: Влизането на България в еврозоната през 2024 година изглежда амбициозна цел

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартин Леков
Мартин Леков Отговорен редактор
Новините днес