Добавката към пенсиите да е 60 лева от 1 януари и тя да се получава през първите 6 месеца на 2022 г. Това предложение обявиха на брифинг премиерът Кирил Петков и финансовият министър Асен Василев след заседанието на правителството.
Бонусът за пенсионерите ще струва 750 млн. лева на бюджета и ще бъде финансиран с част от допълнителните 1,2 млрд. лева данъчни приходи, влезли в хазната от НАП. Останалите 450 млн. лева от излишъка са предвидени за компенсации на бизнеса през декември заради високите цени на тока.
Данъчните постъпления са по-големи дори от предвидените в актуализацията на бюджета, подчерта финансовият министър Асен Василев.
Още: Евростат: България е с най-голям бюджетен дефицит в ЕС
Още: НАП: Хиляди търговци още си начисляват 9% ДДС
Всичко зависи от Народното събрание
Предложението за продължаване на пенсионните добавки е на правителството, но крайното решение ще бъде взето от Народното събрание. "Ако парламентът реши да не бъдат разходвани, автоматично с тях ще се намали размерът на дефицита", посочи министър Василев.
Управляващата четворна коалиция се е договорила всяко харчене на бюджетни средства, формирани от излишъци и по-висока събираемост на данъци, да става с решение на парламента. "Вярваме, че това е начинът за прозрачно разпределение на допълнителните приходи, а не просто да бъде решено от Министерски съвет", каза премиерът Кирил Петков.
Добавките ще се дават, докато дойде време за планираната реформа на пенсионната система. Благодарение на повишаването на минималната пенсия до 370 лева от 25 декември и продължаването на бонуса, всеки пенсионер, който има необходимия осигурителен стаж и възраст, ще получава минимум по 430 лева през следващите 6 месеца.