Амбициите за заплати и текущи разходи трябва да бъдат съобразени с макроикономическата среда. Ако се търси приоритетно увеличаване на финансирането в една сфера, да се даде път през реформи за съкращаване на други разходи. Това коментира в интервю за БНР Лъчезар Богданов, главен икономист на Института за пазарна икономика.
Още: Близо 120 хиляди млади българи са затънали в дългове
Още: Рязка промяна с еврото, курсът спрямо долара е невиждан от години
Според него същото важи и за социалните програми, които все повече стават широкодостъпни, без да се отчита дали хората, които получават помощи, имат нужда от тях.
Бомбите в бюджета
Богданов смята, че се залагат още бомби за увеличение на разходите и през следващата година.
"Не става въпрос за орязване, а за овладяване на нарастването на разходите, включително за заплати и издръжка. Трябва да има дебат, който да сложи рамка и разумен лимит на тези амбиции и на този политически натиск", смята икономистът.
Още: Сребърният фонд през 2024 г.: Равносметката
Още: Стартира данъчната кампания, ето кога пускат попълнените декларации
Бюджет 2025 г. и липсата на редовно правителство
Неговата прогноза е, че бюджетът за 2025 г. няма да бъде приет бързо.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ЕС прати на Украйна първи транш от големия заем, обезпечен със замразените руски активи
"Възможно е да има някаква негласна договорка и дори да няма редовно правителство, служебното да внесе проект, който да се гласува. Има вариант и нищо да не се прави и просто да си караме на сегашния бюджет, плюс някакъв акт за удължаване. Но дори и да няма редовен бюджет, парламентът може да наложи допълнителни разходи с отделни решения", обясни той. ОЩЕ: Галин Цоков каза с колко ще се увеличат учителските заплати през 2025 г.