През 2023 г. е предвидено плащане през март, но за да се случи - трябва да изпълним 66 критерия. От тях до 13 януари сме изпълнили 21, чакат ни още 45, а голяма част са законодателни.
Още: Има ли опасност да не бъдат изплатени пенсиите заради липсата на удължителен Закон за бюджета?
Още: С карта VISA от Fibank може да се спечелят страхотни награди
Това обяви съветникът на министъра на финансите и бивш депутат от ИТН Любомир Каримански. Като пример той даде Законът за електронното управление, който трябва да влезе в сила, влизане на сила на Закона за енергетиката и подзаконовите актове относно енергийната бедност.
"Размерът на бюджетния дефицит за 2022 г. на начислена база е 2,9% от БВП. Ние сме в рамките на 3-те процента. Ако говорим за касово изпълнение - парите на държавата, особеното е, че очакваното изпълнение имаме нац бюджет с 3,3% - са средствата от Европа, които така и не можем да усвоим до края на 2022 г. и срещу които отпуснатите средства трябва да заложим реформи", коментира още той пред bTV.
ОЩЕ: Въглищните централи може да работят до 2038 г., НС възложи промени в Плана за възстановяване
Още: Еврото е на невиждани скоро нива спрямо долара
Още: Кристалина Георгиева: Ако харчим повече, отколкото имаме, може да отложим еврозоната
По думите му нито сме извършили реформи, нито имаме проекти: "Европа ни дава едни пари и ни казва да извършим реформи до края на годината с проекти. Ние не го правим и е нормално да ни се търси сметка дали ще го направим до края на 2023 г., без да ни дава допълнително пари. Става дума за законодателството, което трябваше да се промени; да се приемат промени в данъчни закони. Имаше списък с поне 21 законопроекта".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Bank of England взе решение за лихвите, различно от другите големи банки
Още: Асен Василев призова служебния кабинет да внесе удължителен закона за бюджета (ВИДЕО)
По думите му не направим ли това, отместваме датите до края на Плана за възстановяване. Каримански каза, че това е все едно да натрупвате сметки няколко години към Топлофикация, а накрая, когато отидем, да получим хем голяма сметка, хем непосилна.
"Политическата реалност обаче е популистка. Не липсваха такива обещания и наддавания. Ако тази година пенсиите са 15,7 млрд. лева разходи, това е един от най-големите разходи, но през следващата година с прилагането на швейцарското правило, тази сума ще стане 19,310 млрд. лева. Такъв растеж на пенсиите и социалните разходи от 2022 г. ще нараснат поне с 5 млрд. лева", категоричен е съветникът в МФ.
Още: Денков се опасява от проблеми с данъците след 1 януари 2025 г. (ВИДЕО)
Още: Японската централна банка взе решение за лихвите
ОЩЕ: "Безпрецедентно": Донев коментира искането на НС за промени в Плана за възстановяване
Любомир Каримански обясни, че целият държавен дълг на страната е 36 млрд. лева, външният дълг е 25 млрд. лева, а вътрешният - държавни ценни книжа - 11 млрд. лв., като през март 2023 г. имаме плащане на външния дълг.
По думите му инфлацията ще се поуспокои поетапно. Това ще се усети, ако не през първото, то през второто полугодие.
Каримански коментира казусът с "Нексо", като заяви, че компанията не е банка, защото няма необходимите документи от регулаторните органи нито тук, нито в САЩ. "Въпреки либералния режим в Щатите, главният прокурор на Ню Йорк е казал, че не може да се извършват сделки без регистрация и лиценз", каза той.
Експертът посочи, че не знае дали казусът с Nexo е повлиял на президента Румен Радев при връчването на третия мандат: "Излизайки точно сега този случай, в обществото витае усещането, че президентът се е повлиял".
ОЩЕ: Ето кои ще са първите финансирани проекти по Плана за възстановяване в България
Снимка: Actualno.com