Националната агенция за приходите също е започнала проверка в Българския енергиен холдинг (БЕХ), както вече постъпи Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ). Целта е да се установи дали чрез счетоводни хватки БЕХ крие близо 1 милиард лева, които иначе трябва да внесе в държавната хазна като дивидент.
Това е една от мерките, които финансовият министър Асен Василев предприе за сваляне на бюджетния дефицит на 3% по Маастрихтските критерии.
ОЩЕ: Крие ли БЕХ 1 млрд. лв. печалби със счетоводни хватки?
Днес Министерски съвет прие изменение и допълнение на разпореждане от 2023 г. за внасяне в полза на държавата на отчисления от печалбата от държавни предприятия и търговски дружества с държавно участие в капитала. Вече ще се събира 100% от дивидента, а не само 50%. Срокът за това ще е 30 юни.
"Има една особеност, която да се отбележи – тя представлява обществен интерес и е притеснителна тенденция. Това е дивидентът на БЕХ. Към дата 6 февруари 2023 г. БЕХ публикува отчет, в който посочва, че печалбата за 2022 е 1,58 млрд. лв. Уведомено е и Министерството на финансите - с писмо, подписано от тогавашния зам.-министър на енергетиката Еленко Божков. Служебният кабинет е направил разчетите, че 100% от дивидента е 1,58 млрд. лв. Това не поставя под риск енергетиката, тъй като внасяйки този дивидент, БЕХ ще остане с няколко милиарда по сметките си", обясни Асен Василев на брифинг след днешното извънредно заседание на кабинета.
На 21 април БЕХ публикува нов отчет. В него печалбата, вместо 1,58 млрд. лв., е 640 млн. лв. Тоест за два месеца след изтичането на годината счетоводителите и одиторите на БЕХ са открили, че печалбата е била с почти 1 милиард лева по-малко. "Това е силно притеснително. Пусната е проверка на АДФИ в холдинга. Самосезирала се е и НАП, за да види дали няма укриване на печалба – съответно, на данъци", каза финансовият министър.
По предварителна информация на БЕХ - това се дължи на отписвания на вземания, или преоценка за невземане на кредити. Става въпрос за 770 млн. кредити, които БЕХ е дал на свои дъщерни компании. А накрая холдингът е открил, че неговите собствени дружества няма да могат да върнат кредити в този размер, които БЕХ е предоставил. "Ако се окаже, че компаниите могат да върнат тези милиони, означава, че БЕХ е направил счетоводна загуба, без тя да е реална", обясни Василев.
Министерският съвет предвижда БЕХ да изплати дивидент от 1,58 млрд. лв., както е заявил в първия си отчет.
От изискването за 100% изплащане на дивидент са изключени няколко компании. "По традиция – това не е нова политика, а заварена от миналата година – от дивидента се изключват всички болници, психиатрични заведения, ВиК дружества, Национална компания "Индустриални зони" и още една от инвестиционните компании, свързани със зоните", каза Василев.
Събирането на печалби от дивидент е само една от мерките за намаляване на дефицита в бюджета. "Имаме вдигане на приходната част с над 3 милиарда лева. От това (дивидентите - бел. ред.) ефектът е около 800 млн. лв. Другите мерки са свързани с повишаване на събираемостта от НАП и Агенция „Митници“", каза финансовият министър.
Една проверка на АДФИ отнема поне 30 дни в зависимост от сложността на материята, а на НАП – между 30 и 60 дни. "АДФИ стартира проверка преди около десетина дни. Колегите от НАП – тази седмица", каза Асен Василев.