Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хазартни компании: Законовите промени ще ощетят държавния бюджет

29 април 2024, 16:02 часа • 1740 прочитания

Промените в Закона за хазарта ще имат трайни негативни последици върху приходите в държавния бюджет, върху самите лицензирани организатори на хазартни игри и производители на игрално оборудване, върху инвестициите и заетостта в сектора, както и за българския спорт, медиите и обществото като цяло. Това се посочва в позиция на няколко асоциации на хазартни компании -  Българската гейминг асоциация (БГА), Българската асоциация на хазартните дейности (БАХД) и Сдружението на организаторите на хазартни игри и дейности в България.

Още: Заради примирието: Вдигат кредитния рейтинг на Израел

Още: Фондът на фондовете стартира пазарни консултации за три финансови инструмента

Пренасочване към нелегалния хазарт 

Най-същественият негативен резултат от приемането на промените в закона е опасността клиентите да са пренасочат към нелегалния хазарт. Там липсват всякакви регулации и защита на потребителите, няма гаранции за спазване на правилата срещу пране на пари и откъдето няма постъпления от данъци и такси за държавата, подчертават представителите на игралната индустрия.

Още: Забранете и шоколада след хазарта. И се махнете завинаги, лакомници!

Компаниите критикуват предложението за почти пълна забрана за реклама на хазартни игри, като изтъкват, че "възможността за реклама е единственото предимство на лицензирания оператор пред нелицензирания (нелегалния), с оглед на което рекламата на хазарт трябва да бъде разумно ограничавана".

Още: Еврото премина психологическа граница спрямо долара

Още: Министерството на финансите пласира ДЦК за 300 млн. лв.

Забраната на рекламата силно ще ограничи приходите на редица спортни клубове, федерации и други спортни организации и ще лимитира възможностите за намиране на спонсори за организаторите на спортни събития. Не по-малко ще бъде негативното въздействие на мярката и върху българските медии, които ще загубят съществена част от рекламните си приходи, пише още в позицията.

Операторите не са съгласни и с мярката в проектозакона, с която се забранява откриването и работата на игрални зали в населени места с под 5000 жители. Те считат подобна мярка като необоснована и непропорционална. Според операторите в законопроекта липсва какъвто и да е било анализ какъв брой обекти биха били затворени, как това ще се отрази на държавния бюджет, колко заети лица ще бъдат изложени на риска да загубят работата и поминъка си. Предложението на операторите е, ако подобна мярка бъде въведена, тя да бъде наложена за населени места с население под 1000 или 2000 души, вместо 5000, както е предвидено в настоящия законопроект.

Още: Парите в обращение нараснаха през 2024-а, но с по-бавен темп

Още: Часове преди встъпването в длъжност на Тръмп: Цената на биткойнa постави нов рекорд

Промените в Закона за хазарта: Защо сега и кой всъщност печели?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес