Еврото работи в България вече 20 години. От икономическа гледна точка нищо няма да се промени. Би трябвало да сме готови. 80% от населението няма да усетят ефект от приемане на еврото. Голяма част от инфлацията идва от внос-износа. Грешката, която направихме, е че удължихме този процес много дълго. Това мнение изрази финансистът Любомир Дацов в ефира на Нова телевизия.
Още: Асен Василев: Ако аз бях писал бюджета, той щеше да изглежда доста различно
Още: Удар за милиарди: Хакери откраднаха огромен портфейл на популярна криптовалута
ОЩЕ: Moody's: България по-скоро ще приеме еврото след 2025 г.
Емил Хърсев смята, че колкото по-дълго продължава този процес, толкова повече нови изисквания ще се поставят. „Всичките законови промени биха отнели 2-3 работни дни”, смята той.
„Инфлационният критерии няма да го изпълним. Това го казват и кредитните агенции. Що се отнася до цените – винаги е имало спекула, но това може да се овладее много бързо“, каза от своя страна икономистът Георги Вулджев.
Още: Русия може да даде на Украйна милиарди от замразените активи при сделка за примирие?
Още: Какви са банковите такси в България: Данни на БНБ
„Основните аргументи „против” бих ги обобщил с две категории. Първо Еврозоната отдавна не е двигател на икономическия растеж. Освен това има много задлъжнели икономики. Като се комбинират тези две неща, това е една тиктакаща фискална бомба”, смята Вулджев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Синдикат скочи срещу орязването при ръста на заплатите в бюджета
„Да, има рискове, но те са управляеми“, заявиха и Дацов, и Хърсев.
„Противниците на еврото твърдят, че от нашия еднолентов път, ако преминем на магистрала, е силно опасно. Просто, защото е по-голяма, по-комфортна и се вдига по-висока скорост. Проблемът е ако не правиш реформи”, каза Любомир Дацов. „В Еврозоната имаш по-голяма гъвкавост за тези реформи. Да, има рискове, но те са управляеми”, смята още той.
Икономистът Михаил Кръстев смята, че ние няма да се присъединим към еврозоната поради технически причини. „Не се правят необходимите неща, за да се присъединим“, заяви той.
Още: Европейският борсов индекс се насочва към осма поредна печеливша седмица
Още: Рязък обрат с курса на еврото в края на седмицата
„Този въпрос винаги е бил политически. Но важното е и имат ли политиците стратегия и посока след влизането в еврозоната“, каза Дацов.
„Нито ще обеднеем, нито ще забогатеем от влизането в еврозоната“, заяви Кръстев и добави, че няма да има никакъв апокалиптичен сценарии.
ОЩЕ: Възможно е да се отложи приемането ни в еврозоната: Владимир Сиркаров в „Отговорите“ (ВИДЕО)