Кредитното звено на ЕС - Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), предлага структура на финансиране, използвана преди това по време на пандемията от COVID-19, за да помогне за възстановяването на Украйна. Става въпрос за инвестиции в размер до 100 млрд. евро.
Reuters разполага с документа и представя детайли от него. Те гласят, че Доверителният фонд ЕС-Украйна (E-U GTF) ще се стреми към първоначален принос от 20 млрд. евро от държавите от ЕС и бюджета на ЕС под формата на безвъзмездни средства, заеми и гаранции. Гаранциите ще имат мултиплициращ ефект и ще доведат до инфраструктурни проекти на обща стойност около 100 милиарда евро, което е около половината от най-неотложните нужди на Украйна.
Предложението на ЕИБ ще бъде представено в понеделник, в първия ден от Международната конференция за възстановяване на Украйна. Тя се провежда в Швейцария и има за цел да предостави ресурси на нападнатата от Русия страна.
ЕИБ предлага фонд, който да работи по подобие на този, използван при пандемията, за да гарантира финансиране на малки и средни предприятия. Предвижда се да бъдат мобилизирани първоначално 25 млрд. евро, които да достигнат до 200 млрд.
Фондът ЕС-Украйна може да допринесе за възстановяването на мостове или обновяването на водоснабдителните и канализационните услуги - особено в градовете, чието население се е увеличило поради миграцията от други части на Украйна след нахлуването на Русия в страната на 24 февруари. Проектите могат да бъдат насочени и към улесняване на износа на Украйна или към нейната енергийна и цифрова инфраструктура. ЕИБ или банките за развитие като KfW и DFC ще могат да ползват фонда или неговите гаранции за инвестиции, които те контролират.
Фондът има за цел също така да насърчи частните предприятия, които вероятно биха сметнали инвестиционното финансиране в Украйна за твърде рисковано. Първоначалните инвестиции могат да бъдат одобрени до края на годината чрез инструмент, който ще позволи и на други лица да дадат своя принос.
Първоначално Европейската комисия трябва да даде съгласието си, а след това мнозинството от държавите членки на ЕС да одобри плана. Впоследствие страните от блока ще решат дали да направят вноска във фонда.
ОЩЕ: План на ЕС: Възстановяването на Украйна ще отнеме минимум 100 млрд. евро и 10 години