На фона на падащите обеми в търговията с криптовалути, борсите, които разчитат предимно на такси върху трансакциите, за да генерират приходи, биват изправени пред опасността от сериозен спад в приходите.
Още: Има ли опасност да не бъдат изплатени пенсиите заради липсата на удължителен Закон за бюджета?
Още: С карта VISA от Fibank може да се спечелят страхотни награди
Базираната във Великобритания платформа за търговия с виртуални валути Bitstamp Limited, която е дъщерно дружество на Bitstamp – една от най-старите борси за криптовалути, която все още оперира на пазара, обяви промени в политиката си за начисляване на такси. Компанията ще започне да начислява такса за липса на активност от страна на потребителите от 1 август тази година. Новата такса засяга всички акаунти, по които няма активност в продължение на над 12 месеца и поддържат баланс по сметката си в размер по-малък от 200 евро, предава Forbes.
Таксата ще бъде 10 евро на месец, като ще се прибира под формата на фиатна валута в евро или дигитални активи на същата стойност. При акаунтите, които поддържат баланс надхвърлящ 0 евро, таксата ще бъде начислявана първоначално във фиатна валута. Ако балансът по сметката не е достатъчен да покрие таксата, Bitstamp ще начислява таксата под формата на други фиатни средства, различни от евро или под формата на криптовалути на същата стойност.
Таксите за липса на активност няма да се прилагат за потребителите на американския филиал на борсата.
Още: Еврото е на невиждани скоро нива спрямо долара
Още: Кристалина Георгиева: Ако харчим повече, отколкото имаме, може да отложим еврозоната
„Никой не обича таксите (ние също), но да поддържаме неактивни акаунти в разчетите е разход и за да продължим да осигуряваме чудесни услуги за всичките ни клиенти, взехме трудното решение да внедрим таксата за липса на активност”, посочват от базираната в Люксембург платформа чрез публикация в блога на компанията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Bank of England взе решение за лихвите, различно от другите големи банки
Още: Асен Василев призова служебния кабинет да внесе удължителен закона за бюджета (ВИДЕО)
Въпреки, че подобно обявление е нещо сравнително ново за крипто сектора, подобни такси съществуват в света на традиционните банки, където потребителите трябва да поддържат неснижаем минимум по техните сметки или да извършват различни дейности през определен период от време за да избегнат такси.
Bitstamp не е единствената компания, която започва да прилага подобни такси. Crypto.com таксува липсата на активност по техните дигитални портфейли за фиатни пари например.
Bitstamp понастоящем заема 29-та позиция в класацията на Forbes за Най-добрите глобални борси за криптовалути. Към края на март тази година, платформата предлага 53 вида виртуални валути и 134 пазара.
Още: Денков се опасява от проблеми с данъците след 1 януари 2025 г. (ВИДЕО)
Още: Японската централна банка взе решение за лихвите
След като обемът в търговията с криптовалути в платформата достигна пик на дневните трансакции от 1 млрд. долара в края на 2021 година, когато биткойн поскъпна до близо 70 000 долара, търговията намаля с близо 90%. Според данните на Nomics, общите изтъргувани обеми по света през последните 24 часа възлизат на 165 млн. долара.
Още: Биткойн срещу злато: Кой актив е по-добър за съхранение на стойност?