Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Евроинс" ще съди Румъния за половин милиард евро

26 октомври 2023, 11:30 часа • 1868 прочитания

"Еврохолд България" АД и "Евроинс Иншурънс Груп" ЕАД (ЕИГ) официално информираха правителството на Румъния за намерението си да заведат международно арбитражно дело, с което да защитят инвестицията на холдинга в Румъния, в случай, че сегашният спор по казуса с "Евроинс Румъния" не бъде разрешен бързо и ако групата не бъде надлежно обезщетена за претърпените загуби. Това съобщиха от "Еврохолд България".

Още: Заради примирието: Вдигат кредитния рейтинг на Израел

Още: Фондът на фондовете стартира пазарни консултации за три финансови инструмента

Искът ще бъде за минимум 500 млн. евро, допълват от холдинга.

Холдингът вече изпрати "уведомление за спор" (Notice of Dispute) на румънската държава, което е първата официална стъпка за стартиране на международна арбитражна процедура по силата на споразумение за защита на инвестициите, подписано между правителствата на България и Румъния. “Ако не постигнем приемливо споразумение в разумен срок, ще защитим инвестицията си чрез международен арбитраж”, обясни Тодор Данаилов, изпълнителен директор на ЕИГ.

Още: Fitch потвърди рейтинг ‘B+’ със стабилна перспектива на Евроинс и премахна наблюдението над компанията

Още: Еврото премина психологическа граница спрямо долара

Още: Министерството на финансите пласира ДЦК за 300 млн. лв.

Явни нарушения на румънския регулатор

Еврохолд и ЕИГ предприемат тези мерки след решението на румънския регулатор на застрахователния пазар ASF от 17 март за отнемане на лиценза на "Евроинс Румъния". Действията на румънския финансов надзор се отличават с множество явни нарушения на редица норми на правото на ЕС, по-конкретно на рамката “Платежоспособност II”, въведена от всички страни-членки с цел осигуряване на стабилна законодателна рамка и последователни надзорни практики в застрахователния сектор на територията на целия съюз, посочват от българското дружество.

Споделената вече оценка на "Еврохолд" е, че решението на ASF е самоволно, дискриминационно и представлява незаконна експроприация (изземане на частни активи от държавата, бел. ред.), което е брутално нарушение на международното право, пише в съобщението.

Още: Парите в обращение нараснаха през 2024-а, но с по-бавен темп

Още: Часове преди встъпването в длъжност на Тръмп: Цената на биткойнa постави нов рекорд

В резултат на това действие на румънския регулатор се стигна до процедура по несъстоятелност на "Евроинс Румъния", с което беше нанесен удар върху бизнеса на застрахователната група в северната ни съседка, посочват от "Еврохолд".

Преди да се стигне до арбитражна процедура, страните в инвестиционния спор имат възможност да стигнат до решение чрез преговори. Ако такова споразумение не бъде постигнато, "Еврохолд" и ЕИГ имат готовност да започнат международен инвестиционен арбитраж срещу румънското правителство.

Още: Обрат с курса на еврото спрямо долара в деня на инагурацията на Тръмп

Още: Даниела Бобева: Трябва да поискаме доклад за влизане в еврозоната

Още: Еврохолд поиска връщане на лиценза на Евроинс Румъния

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес