„Министерството на финансите направи доста плахи предложения за несъществени промени. Всъщност те по никакъв начин не променят данъчната политика на държавата и няма да се отразят на преразпределението на финансовите потоци следващата година – потреблението на населението и инвестициите“. Това каза в ефира на bTV Никола Янков, бивш министър на икономиката по повод предложените от МФ промени в данъчните закони.
Още: Каримански: Критиците на еврото ползват невежеството на хората, за да ги манипулират
Още: Изпълняваме ли критерия за еврото: Финансовото министерство обяви бюджетния дефицит за 2024 г.
Още: Асен Василев обсъди еврозоната с посланиците от ЕС
Сред идеите на министерството са въвеждането на бонус от държавата срещу събирането и предоставянето на касови бележки, както и да се дава награда на граждани, които подадат сигнал за укриване на данъци.
По думите на експерта единствената съществена част от предложенията е връщането на ДДС за ресторантьорите на 20%, а другото са пикантерии.
Още: Цената на златото постави нов исторически рекорд
Още: Финансовото министерство: Отпускаме пари за учителите, кметовете да осигурят по-високи заплати
„Данъчната политика на държавата предполага да се преразпределят потреблението и инвестициите, т.е. вие променяте данъчните ставки така че да влияете на потреблението на населението. Ако например хората са затлъстели, тогава ще въведете акциз върху захарното съдържание в напитките и храните, за да насочите потреблението извън тази категория стоки. Или пък искате да стимулирате образованието – ще освободите от данъци образователните институции и учителите“, обясни Янков. Той уточни, че в много държави се прилага стимула да се събират и предоставят касови бележки.
Още: "Възможно най-скоро": България ще иска конвергентен доклад за еврозоната, но друг път
Още: 2.25 млрд. лв. за 4 години: Според регионалния министър обществената поръчка е прозрачна
Още: Земеделците ще получат допълнителни милиони заради вдигането на забраната за украинско зърно