Украйна се нуждае от допълнителни 15 милиарда долара, за да покрие бюджетния дефицит за 2025 г. Това заяви премиерът Денис Шмигал, предаде Ройтерс.
Още: Финансовото министерство се заяде с Асен Василев за плана за приемане на еврото
Още: Руската централна банка запази високата основна лихва
По думите му бюджетният дефицит на страната ще възлезе на 35 милиарда долара, като са налице планове за покриване на 20 милиарда от тях.
През 2024 г. бюджетният дефицит на Украйна възлиза на 38 милиарда долара, по данни на правителството.
Още: Украйна спря плащания по външния си дълг
Още: Сериозна промяна в курса на еврото спрямо долара
Още: Правителството отлага със седмица представянето на проектобюджетите
Мерките
Шмигал посочи, че властите предвиждат увеличение на данъците и нови заеми на вътрешния пазар, за да се попълнят фондовете, необходими за войната срещу Русия. Парламентът ще обсъди тези предложения през септември.
Украйна досега е получила 100 милиарда долара финансова помощ от партньорите си от началото на руската инвазия.
Още: Ето колко достигна средната пенсия в България
Още: Еврото премина психологическа граница спрямо долара
Няма фалит: Опрощават милиарди дълг на Украйна, има нова структура да се връщат пари