Българската фондова борса се присъедини към Глобалния договор на ООН, съобщават оттам. Българска фондова борса е инициатор на Green Finance & Energy Centre (Център за устойчиви финанси и енергетика, Зелен център).
Още: Заради примирието: Вдигат кредитния рейтинг на Израел
Още: Фондът на фондовете стартира пазарни консултации за три финансови инструмента
Глобалният договор на ООН е най-голямата инициатива за корпоративна устойчивост в света, обединяваща над 15 000 компании и 3000 организации с идеална цел в над 160 държави и повече от 70 местни мрежи. Българската мрежа е обединение на компании, образователни институции и неправителствени организации, което работи вече 10 години. Местната мрежа осигурява платформа и среда за развитие на компании, които са доказали своите усилия и принос по посока устойчивия растеж на България.
“Радваме се, че имаме възможността да сме част от Българската мрежа, тъй като Глобалният договор на ООН има ключова роля за прилагането и изпълнението на Целите на устойчивото развитие. Нещо повече - в световен мащаб компаниите изпълняващи стратегии за устойчиво развитие привличат и повече инвеститори, а Българска фондова борса е един от основните генератори, който стимулира растежа на българския пазар.
Още: НСИ и Фондовата борса ще обменят информация
Още: Еврото премина психологическа граница спрямо долара
Още: Министерството на финансите пласира ДЦК за 300 млн. лв.
В този смисъл членството на борсата е в унисон и с визията ни да поставяме политиките и темите, свързани с устойчивите финанси на най-високо ниво пред взимащите решения за бизнеса и управлението на държавата”, сподели изпълнителния директор на БФБ и председател на Зеления център Маню Моравенов. "В Зеления център вече имаме 40 участници, сред които и представители на големия бизнес у нас. Вярваме, че в партньорство с останалите членове на Мрежата ще успеем успешно да продължим да надграждаме популяризирането на политиките в областта на устойчивото финансиране “, допълва още Моравенов.
Глобалният договор на ООН e инициатива, която призовава компаниите да възприемат десет универсални принципа в областта на човешките права, трудовите стандарти, околната среда и борбата с корупцията и да ги приложат в своите бизнес стратегии и във всекидневната си работа. Чрез своя ангажимент по отношение на всеобщо възприети ценности и чрез минимизирането на негативните ефекти от своята стопанската дейност, компаниите могат да дадат своя принос за постигането на Целите за устойчиво развитие на ООН.
Още: Парите в обращение нараснаха през 2024-а, но с по-бавен темп
Още: Часове преди встъпването в длъжност на Тръмп: Цената на биткойнa постави нов рекорд
Топ 10 международни акции, в които инвестират българите