Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България стои в сивия списък за пране на пари: Мерките, за да излезем

03 януари 2025, 07:30 часа • 2072 прочитания

България предвижда 7 конкретни вида мерки, с които да се бори срещу сивата икономика и които са основополагаща част от опитите ни да излезем от т.нар. сив списък на държавите под засилено набюдение за пране на пари. Това става ясно от отговор на депутатски въпрос от страна на служебния финансов министър и вицепремиер Людмила Петкова. Въпросът е на депутата от ПП-ДБ Мартин Димитров. А мерките са предвидени и с признание, че в българското законодателство има още какво да се изглажда, за да стане борбата с прането на пари по-ефективна.

Мерки срещу прането на пари и укриването на данъци в България

На първо място – по закон да се дават пари на хора, които могат да дадат и подават данни в конкретика за укриване на данъци, осигуровки и мита в случаи от над 100 000 лева. Вече има внесен законопроект в парламента – той е част от предложения от служебното правителство законопроект за държавния бюджет за 2025 година. Тази идея първо беше предложена от Асен Василев, през 2023 година, но ГЕРБ и ДПС в крайна сметка не се съгласиха, въпреки че предложението да се дават пари за информация за укриване на данъци за над 3000 лв. беше редактирано с вдигане на границата точно на 100 000 лв.: Данъчните законодателни мечти на Асен Василев отиват към крах

Друга мярка – предварително деклариране на внос на стоки с висок фискален риск и обмен на данни от камерите на НАП и АПИ. Идеята е така да се предотвратяват повече измами с ДДС.

Внедряване на Стандартен одитен файл за данъчни цели, с което да се спазва още повече доброволно данъчното законодателство в България.

Що са то трудови правоотношения – повече дейности да влизат в това определение. Само че срокът за изпълнение е 2028 година. И тази мярка, както и даването на финансови стимули за информация за укриване на данъци, мита и осигуровки са мерки, които вече бяха предлагани от Асен Василев и отхвърлени – през 2023 година: Промените на Асен Василев за данъците: Трудови договори, ваучери, ДДС, корпорации, данъчни облаги

И още: По-добро законодателство за трансферното ценообразуване и сделки между свързани лица съобразно международните стандарти на ОИСР. Деклариране на продукция и стоки като част от промени в Закона за ДДС. Задължителни електронни фактури за регистрираните по Закона за ДДС лица, извършващи национални и трансгранични доставки.

Петкова добавя, че на 9 май и 3 септември, 2024 година, имало срещи в Истанбул и Брюксел с Групата за финансови действия срещу изпирането на пари (FATF) и на тях прогресът на България бил оценен положително. Подобрили сме 10 препоръки на FATF, уверява Петкова, като изброява, че сред тях е контролът върху "политически значимите лица". Няма нито една препоръка, която въобще да не спазваме, казва служебният финансов министър. Само че FATF иска още, за да не сме в сивия списък – например подобряване на разследванията за различните видове пране на пари.

Още: Служебната власт иска да ускори изваждането на България от „сивия списък“ за пране на пари

Източник: Народно събрание

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес