България ще получава информация за приходите, дейностите, активите и данъците на големите американски мултинационални групи, които извършват дейност у нас съгласно споразумение за регламентиране на автоматичния обмен на отчети по държави, подписано от служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова и посланикът на САЩ у нас Кенет Мертен, съобщиха от Министерството на финансите (МФ).
Още: Финансовото министерство се заяде с Асен Василев за плана за приемане на еврото
Още: Руската централна банка запази високата основна лихва
Споразумението
Споразумението предвижда отпадане на задължението на местните дъщерни дружества на тези групи да подават отчети по държави съгласно Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, тъй като тази информация ще се обменя на реципрочна основа между двете държави.
Още: Кенет Мертен: Все още анализираме ефекта от санкциите „Магнитски“ тук
"Административното сътрудничество е ефективен инструмент за противодействие на избягването на данъци и само с координирани усилия на държавите от цял свят може да се постигне тази цел. Сключването на споразумението за обмен на отчети по държави между Република България и САЩ е поредна важна стъпка в тази посока. Това споразумение е дългоочаквано от представителите на бизнеса, като ще доведе до намаляване на административната тежест и ще създаде спокойна и предвидима бизнес среда", заяви Людмила Петкова, съобщават от МФ.
Още: Сериозна промяна в курса на еврото спрямо долара
Още: Правителството отлага със седмица представянето на проектобюджетите
Автоматичният обмен на отчети по държави ще доведе до повишаване на международната данъчна прозрачност и ще подпомогне данъчните администрации при вземането на решение за ефективното насочване на ресурси за идентифициране, контрол и противодействие на най-рисковите случаи, свързани със заобикаляне на данъчното облагане от големите многонационални компании, посочват от МФ.
От финансовото министерство отбелязват още, че с подписването на споразумението България и САЩ изпълняват и поетите ангажименти в рамките на Плана на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и Г-20 за прилагането на мерки срещу свиването на данъчната основа и прехвърлянето на печалби в други юрисдикции.
Още: Ето колко достигна средната пенсия в България
Още: Еврото премина психологическа граница спрямо долара
Анализ: САЩ реално са на шесто място по инвестиции в България