Бумът на кредитния пазар у нас продължава с пълна сила въпреки опасенията от икономическо забавяне. Кредитите на домакинствата у нас не спират да растат, като вече достигат сумата от от 31.5 млрд. лева към края на месец юли тази година, сочат данните на Българската народна банка. Това представлява увеличение от 14.9% на годишна база (+14.7% месец по-рано).
Още: Кирил Петков обвини Борисов, че ще манипулира цифрите в бюджета, за да се оправдае за еврозоната
Още: Борисов нарежда, Теменужка Петкова изпълнява: МФ спешно прави "точна оценка" на дефицита
От общата сума най-висок дял заемат жилищните кредити, които възлизат нарастват с 18.2% на годишна база до 15.35 млрд. лева. Годишният темп на растеж остава същия от предходния месец юни, тоест не се наблюдава забавяне в рекордната кредитна активност в този сегмент.
Потребителските заеми от своя страна засилват темпа на растеж до 13.1% на годишна база (+13% месец по-рано) до общо 14.55 млрд. лева към края на месец юли.
Заемите за нефинансовия бизнес също вървят нагоре, като нарастват с 11% на годишна база (+10.6%месец по-рано) до общо 39.84 млрд. лева.
Още: Каримански: Критиците на еврото ползват невежеството на хората, за да ги манипулират
Още: Изпълняваме ли критерия за еврото: Финансовото министерство обяви бюджетния дефицит за 2024 г.
Така всички кредити за неправителствения сектор у нас възлизат на 76.93 млрд. лева, което се равнява на 49.8% от брутния вътрешен продукт на България. Сумата нараства с 13% на годишна база (+12.6% месец по-рано).
Депозити
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Депозитите на неправителствения сектор възлизат на 108.38 млрд. лева към края на месец юли тази година, сочат данните на БНБ. Сумата нараства с 10.3% на годишна база (+9.6% месец по-рано), като се равнява на 70.1% от БВП на България.
Депозитите на нефинансовия бизнес записват ръст от 18.2% на годишна база (+18.6% месец по-рано), като достигат 33.16 млрд. лева.
Депозитите на финансовите предприятия нарастват с 2.8% на годишна база през юли 2022 година (0.6% годишно понижение през юни 2022 г.) и в края на месеца достигат 3.820 млрд. лева.
Още: "Възможно най-скоро": България ще иска конвергентен доклад за еврозоната, но друг път
Още: 2.25 млрд. лв. за 4 години: Според регионалния министър обществената поръчка е прозрачна
Депозитите на домакинствата (и НТООД) засилват годишния темп на растеж до 7% (+6% месец по-рано), като набъбват до 68.39 млрд. лева към края на месец юли тази година. Сумата се равнява на 44.3% от БВП на България.
Още: ЕЦБ вдигна лихвите: Какво означава това за България?