Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бюджет 2025: Държавата иска да облага свръхпечалбите на банките и да повиши акциза на цигарите (СНИМКИ)

04 декември 2024, 14:40 часа • 2175 прочитания

Предвижда се 100 лв. коледна добавка за пенсионерите с доходи до 526 лв., колкото е линията на бедност.

Още: Бивш зам.-министър за бюджета: Дефицитът се изкривява, еврозоната е мираж

Още: Турция отчита седми пореден спад на инфлацията през декември

Това съобщи на брифинг в Министерския съвет служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова след края на днешното правителствено заседание. Тя посочи, че финансовото министерство работи с Министерството на труда и социалната политика и Националния осигурителен институт по темата. Припомняме, че по-рано днес премиерът Главчев също коментира темата и подчерта, че е получил съвети от експерти да не се внася бюджета заради политическата приза, поради което той потвърди - ако депутатите започнат прекалено да увеличават предизборно разходите, то служебният кабинет ще изтегли законопроектите и така ще останем без бюджет.

"В момента се оценява необходимият финансов ресурс, тъй като не е предвиден в бюджета за 2024 г., и той трябва да бъде осигурен чрез преструктуриране на разходи", обясни министър Петкова и подчерта, че средствата ще бъдат изплатени преди празниците. Тя допълни, че се предвижда условие хората, които ще получат добавката, да нямат други доходи, за да може средствата да стигнат до тези, които имат най-много нужда. 

Бюджет 2025

"Бюджетът ще бъде внесен в 51-ото НС. Той ще е с дефицит в рамките на 3%. Вече около месец и половина провеждаме срещи във връзка с набелязаните мерки със синдикатите, депутатите, НСОРБ. Това се наложи, тъй като бе установено, че разходите са с 18 млрд. лв. повече от приходите. Наложи се да бъдат набелязани мерки, за да бъде дефицитът 3%. Това е изискване по закон и Министерският съвет не може да внесе по-висок дефицит", каза Петкова.

Още: Рублата с нов срив: Отбеляза тригодишно дъно спрямо долара

Още: Европейските борси тръгнаха надолу в началото на 2025 г.

Снимка: iStock

Тя отново обърна внимание, че няма да се предложи мярката за увеличаване на осигуровките, а вместо това мерките, за да се свие дефицитът, са за облагане на свръхпечалбите на банките, тези от подземните богатства и още: "Ще има два вида данъчни амнистии, увеличение на акциза на тютюна, тютюневите изделия и алкохолните напитки, както и някои предложения за отпадане на намалените ставки. За нас е важно да няма увеличение в основните данъци, тъй като те оказват пряко влияние върху инфлацията", подчерта още финансовият министър.

Още: "Дупката" от 18 млрд. лв. в бюджета е имагинерна: Анализ на Левон Хампарцумян (ВИДЕО)

Още: Абсолютен рекорд: Ще достигне ли биткойнът до над 200 000 долара през 2025 година?

Още: Финансовото министерство обяви дали бюджетният дефицит за 2024 г. се вмести в 3% от БВП

За кои ще има повече?

"Обсъждахме разходните мерки. Първоначално предвиждахме увеличенията за МВР, отбраната, учителите да бъдат отложени с 6 месеца или година, но след проведените консултации бе решено те да бъдат предоставени по приетия от парламента начин. Пенсиите също ще се увеличат по швейцарското правило", потвърди още Петкова.

След направен анализ на капиталовата програма, финансовата министърка разкри, че една част от проектите са започнали и не са приключили. "Анализирахме ги изцяло, за да бъдат осигурени средства за тези, които са започнали, но няма да бъдат завършени до тази година. Ще се предвидят средства и за нови проекти. Първите ще са за текущи ремонти и спешни за дейността на ведомствата разходи. Вторите са за IT системите - знаете, че работим за цялостна дигитализация. Третите са за национални стратегически проекти. Предвиждаме бюджетът да бъде обсъден със социалните партньори другата седмица, после да бъде приет от Министерският съвет и внесен в парламента", подчерта Петкова.

Снимка: Правителствена пресслужба

"Мярката за финансова амнистия не е измислена от нас. Такива мерки има и в други страни по света. Целта е да, да се изсветлят доходи, но не такива, които са свързани с престъпна дейност (пране на пари, корупция, тероризъм и др.)", обясни още тя, цитирана от БТА.

По думите й за цигарите се предлага увеличението от 2025 и 2026 г. да е накуп от 1 януари догодина. За алкохола се предвижда 10-15% увеличение, което няма да окаже огромно влияние на крайната цена.

Още: Служебната власт иска да ускори изваждането на България от „сивия списък“ за пране на пари

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес