Капиталовите разходи са на рекордни нива, дори и след прецизирането им. Това каза финансовият министър Асен Василев при представянето на Бюджет 2023.
Още: БНБ преведе към хазната 550 млн. лв. от годишната си печалба
Още: Украйна не успя да преструктурира дълг за милиарди, може да фалира през май
Още: МФ: Бюджетът предвижда растеж на БВП до 3,3 % догодина
"Години наред капиталовата програма не се изпълнява. Това е пагубно за държавата", обясни той, като така мотивира орязването на капиталовите разходи в новия бюджет.
"Разходите са орязани с 3 млрд. и 600 милиона лева - предимно за издръжка и за капиталови разходи, по незапочнати проекти", обясни той.
Предвидени са с 4 млрд и 700 милиона лева повече приходи.
Още: Изненадващ обрат при курса на еврото спрямо долара
Още: Еврото обърна посоката спрямо долара
"Приходната част е завишена, защото имаме по-точна оценка за приходите, а и планираме да върнем намалената събираемост , в Митниците и НАП", посочи финансовият министър.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Следпразничен възход на еврото спрямо долара - пресече невиждана от години граница
Още: Китай въведе първия в света банкомат, който приема злато (ВИДЕО)
Според него може да се води отговорна политика и социална политика без това да нарушава балансите на финансите на страната. Обясни, че една от основните причини да е възможно поддържането на нисък дефицит са получаваните средства от ЕС, които в голяма степен обезпечават капиталовите инвестиции.
"Повишаването на минималната заплата е заложено в дългосрочната прогноза, нямаше възможност да се вдигне минималната работна заплата, а това е и решението на парламента", обясни той.
"Напълно е осигурено увеличението на пенсиите, спазвайки швейцарското правило - това е увеличение от 12%, което влиза в сила от 1 юли тази година", категоричен е финансовият министър.
Още: Управителят на ЕЦБ обясни защо са притеснителни митата на Тръмп
Още: ЕЦБ взе ключово решение за лихвите
Василев отбеляза, че линията за бедност е 504 лв., а минималната пенсия вече ще е над нея.
От министерството са изчислили, че максималният размер на държавния дълг към края на 2023 година не трябва да надвишава 40 млрд. и 600 милиона лева.
"Запазихме макрорамката на служебния кабинет, за да може по-бързо да влезе в пленарната зала. Намалената ДДС- ставка за газ се връща на 20%, всички други са запазени", посочи министърът.
По думите на Асен Василев не е нормално да се приема бюджет в средата на годината.
Новият бюджет трябва да бъде приет до 31 юли, за да влезе в сила от 1 август.