Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

БНБ пуска сребърна монета, посветена на хан Омуртаг

05 ноември 2021, 11:47 часа • 34123 прочитания

Нова възпоменателна монета, посветена на хан Омуртаг, пуска в обращание Българската народна банка от 8 ноември тази година, съобщават от БНБ.

Още: Евростат: България е с най-голям бюджетен дефицит в ЕС

Още: НАП: Хиляди търговци още си начисляват 9% ДДС

Възпоменателната монета „Хан Омуртаг” е изработена от сребро с нанесено частично позлатяване и принадлежи към серията „Средновековни български владетели”.

Паричката е с номинална стойност 10 лева. „Хан Омуртаг” ще бъде пуснат в тираж от 3 000 броя, като ще се продава на цена от 96 лева.

Диаметърът на монетата е 38.61 мм, а теглото – 23.33 грама. Изработката е от сребро, проба 925/1000 с нанесено частично позлатяване.

Още: Пореден ръст на кредитите и депозитите: Данни на БНБ

Още: България загуби първото място в ЕС по най-нисък дълг към БВП

Изобразени са следните елементи: позлатен медальон с изображение на медальон на хан Омуртаг; в полукръг горе надпис „БЪЛГАРСКА НАРОДНА БАНКА“; долу номиналната стойност „10 ЛЕВА“ и емблемата на БНБ с годината „1879“ върху лентата, а под тях годината на емисията „2021“.

На гърба на монетата са изобразени следните елементи: отделени със зрънчест пръстен са изображения на колоната с Чаталарския надпис и фрагмент от миниатюра от „Хроника“ на Йоан Скилица с изображение на владетеля. Околовръст по външния пръстен е изписано – горе надпис „СРЕДНОВЕКОВНИ БЪЛГАРСКИ ВЛАДАТЕЛИ“, а долу – „ХАН ОМУРТАГ“.

Още: Заради примирието: Вдигат кредитния рейтинг на Израел

Още: Фондът на фондовете стартира пазарни консултации за три финансови инструмента

Монетата ще се продава в Българската народна банка – на две каси на пл. „Княз Александър I“ № 1 и четири каси в Касов център на БНБ на ул. „Михаил Тенев“ № 10, както и в офиси и клонове на Банка ДСК АД, Първа инвестиционна банка АД, Райфайзенбанк (България) EАД и Тексим Банк АД.

В периода от 8 до 10 ноември 2021 г. включително всеки клиент (физическо или юридическо лице) ще може да закупи от Българската народна банка до 2 броя монети, след което възпоменателната монета „Хан Омуртаг“ ще се продава без ограничения.

Списък на офиси и клонове на банки, в които ще се продава новата възпоменателна монета „Хан Омуртаг“, емисия 2021 година вижте тук.

Хан Омуртаг

Хан Омуртаг (?–831) е български владетел, известен с цялостната си административна реформа, превърнала България в централизирана средновековна монархия, с мащабното си строителство и стопанския разцвет на страната по време на неговото управление, пише в Информационната дипляна за монетата, публикувана от БНБ.

Първороден син на хан Крум, Омуртаг се възцарява през 814 г. Сред първите му дела е подписването на 30-годишен мирен договор с Византия. Със сила той връща в пределите на България отцепилите се славянски племена западно от р. Тимок, а чрез успешна политика на разселване на славяни и българи преустановява отпадането от страната на други територии. Мирът позволява на Омуртаг да възстанови опожарената столица Плиска и да разгърне мащабно строителство – при неговото управление са изградени многобройни дворци, култови и жилищни сгради, крепости, мостове и други постройки.

Проведената от него административна реформа продължава започнатото от баща му: страната е разделена на 10 комитата, начело с назначени от хана комити, и е създадена обща войска с единно ръководство, състояща се от постоянна владетелска дружина и военно опълчение. В резултат държавата се централизира и се утвърждава божествеността на ханската власт. Макар да отменя автономията на славяните, Омуртаг продължава да ги издига в двора си, с което намалява противоречията между отделните народи и стабилизира държавата. Противодействайки на влиянието на Византия, той провежда гонения срещу християните и лишава приелия християнството свой първороден син от престола.

Царуването му е най-добре документираният период от средновековната българска история. Известна е колоната с Чаталарския надпис, на която са изсечени думите на владетеля: „Човек и добре да живее, умира и друг се ражда. Нека роденият по-късно, като гледа този надпис, да си спомня за оногова, който го е направил.“.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес