Възможно е да има леко покачване на лихвите по кредитите, става ясно от най-новото издание на бюлетина „Икономически преглед” на Българска народна банка за третото тримесечие на тази година. Причина за това може да бъде умерено увеличение на необслужваните заеми в резултат на изтичането на сроковете на мораториума върху плащанията по банковите кредити.
Още: Каримански: Критиците на еврото ползват невежеството на хората, за да ги манипулират
Още: Изпълняваме ли критерия за еврото: Финансовото министерство обяви бюджетния дефицит за 2024 г.
„С постепенното изтичане на удължените срокове по частния мораториум върху плащанията по банкови кредити е възможно да се наблюдава умерено увеличение на дела на необслужваните кредити в портфейлите на банките, което може да е предпоставка за слабо покачване на лихвените проценти по кредитите.”, пише в изданието.
Същевременно БНБ не очаква повишаване на лихвите по депозитите на фона на рекордния размер на привлечените средства от страна на банките.
„В условията на продължаващ приток на привлечен ресурс и висока ликвидност в банковата система през последното тримесечие на 2021 г. и през първото тримесечие на 2022 г. очакваме лихвеният процент по новите депозити общо за секторите на нефинансовите предприятия и домакинствата да се запази близо до 0%, като е вероятно да стане слабо отрицателен.”, прогнозират от БНБ.
Още: Цената на златото постави нов исторически рекорд
Високото търсене на кредити у нас се дължи на постепенното възстановяване на икономическата активност, нарастването на частното потребление в условията на повишаващи се заплати, ниските лихви по заемите и благоприятните перспективи на жилищния пазар, става ясно от изданието.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Възможно най-скоро": България ще иска конвергентен доклад за еврозоната, но друг път
Още: 2.25 млрд. лв. за 4 години: Според регионалния министър обществената поръчка е прозрачна
„От страна на предлагането банките отчитат облекчаване на стандартите за кредитиране след същественото затягане през 2020 г., като най-значително е разхлабването при жилищните заеми.”, посочват от БНБ.
Очакванията са силния растеж в кредитирането да продължи, като по-забележимо нарастване може да се очаква при кредитите за домакинства.
БНБ очаква депозитите да продължат да се увеличават през последното тримесечие на тази година и първото тримесечие на следващата 2022 година, но да следват плавна тенденция към забавяне. Това ще увеличи и парите в брой в икономиката. Причините за очакваното забавяне в растежа са както ниските лихви, така и новата политика спрямо депозитите и разплащателните сметки на някои банки.
Още: Кремъл би отбой след заплахата на Тръмп: В БРИКС не обсъждаме обща валута
„Потенциален фактор с ограничаващ ефект върху нарастването на депозитите е въведената през тази година от някои банки такса „съхранение“ за парични средства над определен размер и вероятното увеличаване на броя на банките, които начисляват такава такса, както и намалението на прага, за който таксата се прилага.”, става ясно от изданието.