Почти 1 млрд. лева от такси и комисионни са успели да приберат търговските банки в България само за 6 месеца. Това сочат официалните данни на БНБ.
Още: Заради примирието: Вдигат кредитния рейтинг на Израел
Още: Фондът на фондовете стартира пазарни консултации за три финансови инструмента
Към края на юни приходите от това перо за банковия пазар в България са в размер на 984 млн. лв. Нетно сумата е по-малка - 780 млн. лв., защото има и разходи в това отношение. Резултатът е рекорден.
Общата банкова печалба за първото полугодие е 1,8 млрд. лв. или 121 млн. лв. повече т.е. 7,1% ръст на годишна база (т.е. спрямо първите шест месеца на 2023 година). Основният двигател е вдигането на лихви - чистите постъпления като приход от тях за банките са се увеличили с 20,4% и в края на юни са 2,7 млрд. лева. Само от лихви по кредитите банките са събрали 3,3 млрд. лева (брутно), а разходите им в това отношение са 580 млн. лева.
Още: Таксите на банките скочили с 30% за година
Още: Еврото премина психологическа граница спрямо долара
Още: Министерството на финансите пласира ДЦК за 300 млн. лв.
Практиката лихвите по депозитите да са ниски и на практика нула засега не се променя драстично - по-малките банки леко се промениха в това отношение, с лихви между 1-2% за депозити. Но депозитите растат - увеличение с 2,2 млрд. лева за полугодието и общо вече са 152,3 млрд. лева. Нарастват депозитите и на домакинства (с 2.2 млрд. лв., 2.6%), и на фирмите (с 1.2 млрд. лв., 2.6%).
Коментар за таксите и комисионните
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Парите в обращение нараснаха през 2024-а, но с по-бавен темп
Още: Часове преди встъпването в длъжност на Тръмп: Цената на биткойнa постави нов рекорд
"Сумата (бел. ред. - от такси и комисионни) е рекордно висока. Обяснението е пред очите ни - през месец финансовите институции актуализират тарифите си, като вдигат таксите за най-ползваните услуги - парични преводи, внасяне и теглене са суми и ползване на банкови карти. Наред това банките стават все по-изобретателни с въвеждането на нови такси", коментира в. "Сега".
Данните на БНБ показват още, че през второто тримесечие на годината кредитният портфейл на банковата система е нараснал с 4 млрд. лв. и достига до 104.1 млрд. лв. Отпуснатите заеми на домакинствата са се увеличили с 2.3 млрд. лв., а на бизнеса – с 1.4 млрд. лв.
Още: ЕС отлага въвеждането на нови банкови правила с една година
Още: Обрат с курса на еврото спрямо долара в деня на инагурацията на Тръмп
Още: Даниела Бобева: Трябва да поискаме доклад за влизане в еврозоната