Рейтинговата агенция Moody’s Ratings потвърди дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България Baa1 със стабилна перспектива. Това става ясно от официално съобщение на самата агенция, която в рамките на 11 страници обяснява защо дава съответната оценка - в обяснението личи, че експертите съвсем не изключват вариант нещата да тръгнат на зле до 2027 година и говорят на няколко места за "равен шанс" да има положителен или отрицателен сценарий.
Три обуславящи фактора
Потвърждаването на рейтинг Baa1 е заради три основни фактора. Първо, очакванията на рейтинговата агенция, че показателите за дълга и кредитоспособността на България ще останат значително по-силни от тези на страните със същия рейтинг. Второ, потвърждението също така отразява очакванията, че българската икономика ще продължи да расте със стабилен темп през 2025 г. и през следващите години, което ще доведе до по-нататъшно сближаване на доходите със страните от същата рейтингова група. Кредитният профил на България ще бъде подкрепен и от очакваното скорошно приемане на еврото - това е прогнозата на агенцията. Трето, силните страни се балансират от отслабналата институционална ефективност, което се доказва най-вече от бавния и дори спиращ напредък по ключови реформи и достъпа до финансиране по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) - само 1 транш, а той е равен на 6,1% от българския БВП. Същевременно се отбелязва като риск отслабването на фискалната позиция, като институционалните предизвикателства биха засегнали провеждането на политики и извън ПВУ. Кредитната агенция много-много не вярва да има стабилно дългосрочно управление и счита това за риск що се отнася до извършване на структурни реформи.
Moody's предупреждава за "равен шанс" да развалим фискалната си дисциплина - т.е. 50/50 да задържим стабилност на фискалната политика или не.
Още: "Дупката" от 18 млрд. лв. в бюджета е имагинерна: Анализ на Левон Хампарцумян (ВИДЕО)
Moody’s Ratings очаква държавният дълг на България да нарасне умерено през следващите години, достигайки 27% от БВП в края на 2025 г. и около 29% в края на 2026 г. спрямо очакваните 24,8% в края на 2024 г., а дефицитът да остане близо 3% от БВП през 2025 г. и 2026 г. В съчетание със забавяне на номиналния ръст на БВП, рейтинговата агенция очаква инфлацията да се нормализира средно до около 2,6% през 2025 – 2026 г., което ще е причина за постепенното увеличение на дълга през следващите години. Въпреки това дългът на България ще остане около половината от този на страните от групата с рейтинг Baa1.
Moody's обаче подчертава и, че изграждането на два нови ядрени реактора в АЕЦ Козлодуй ще увеличи дълга ни в средносрочен план. За дълга агенцията не изключва "значително увеличение", не в рамките на прогнозите, които дава сега - и то пак говори в рамките на 50/50.
Рейтинговата агенция очаква реалният БВП на България да се увеличава с темпове от 2,5% през 2025 г. и 2,7% през 2026 г. Растежът на икономиката ще продължи да бъде движен основно от частното потребление, тъй като нарастването на реалните заплати остава високо в среда на значителен недостиг на работна ръка и по-ниска инфлация от средното за много други държави. ЕК дава оценка, че между 2023 и 2030 година работната ръка в България ще намалее със 7%.
Въпреки че трудностите при усвояването на ресурса от Механизма за възстановяване и устойчивост на ЕС може да имат негативно отражение върху темповете на растеж през 2025 г. и 2026 г., растежът на БВП ще бъде подкрепен от увеличаване на усвояването на Кохезионни фондове на ЕС заложени през следващите години от програмния период 2021–2027 г.
Рейтинговата агенция очаква, че пълноправното членство на България в Шенгенското пространство от началото на 2025 г. ще подпомогне секторите на туризма и транспортните услуги, като същевременно ще подобри условията за бизнес за износителите на стоки. Перспективата за приемане на еврото през 2026 г. също би подпомогнала по-нататъшната интеграция с икономиките на еврозоната и укрепването на българската икономика във времето.
Още: След въвеждане на еврото: Хърватия с най-висок рейтинг в историята си
Факторите, които могат да доведат до повишаване на рейтинга:
- подобряване на институционалната ефективност при прилагането на структурните реформи, което ще повиши очакванията на рейтинговата агенция за дългосрочния потенциален темп на растеж на България;
- провеждане на консервативна фискална политика;
Фактори, които може да доведат до понижаване на рейтинга: отслабване на ключовите фискални показатели на правителството или ако икономиката значително се влоши спрямо очаквания средносрочен до дългосрочен потенциален икономически растеж. Такива развития може поне отчасти да са резултат от продължаващо отслабване на институциите, което може да се отрази отрицателно върху рейтинга.
Приемането на еврото в България: Втора кредитна агенция говори по-сдържано
Източник: Финансово министерство