Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проблясък от надежда за Йемен - може би

26 април 2017, 09:25 часа • 1471 прочитания

Донорската конференция за Йемен в Женева е проблясък от надежда за колабиралата страна. Само пари обаче няма да помогнат. За да бъде предотвратена хуманитарната катастрофа, трябва да бъде прекратена и морската блокада.

Още: Лейбъристите в Австралия печелят убедително парламентарните избори

Още: Виктор Орбан – обичаният и мразеният

Още преди да ескалира конфликтът, Йемен беше бедна, разединена и недоразвита страна. След като коалицията, водена от Саудитска Арабия, се намеси в конфликта на страната на избягалия в Рияд президент Хади, ситуацията в Йемен се влоши катастрофално. Въздушните удари срещу бунтовниците хути и свързаните с бившия президент Салех военни части разрушиха инфраструктурата на Йемен. Между другото САЩ, Великобритания и Франция подкрепят саудитската коалиция. Германия също продава оръжия на страните в конфликта . От настъпилия хаос печелят най-вече джихадистите. През последните две години Ал Кайда и "Ислямска държава" (ИД) разшириха значително присъствието си в Йемен.

На всеки десет минути умира по едно дете

Както в повечето подобни конфликти, също и в Йемен най-много страда цивилното населиние. В гражданската война бяха убити над 10 000 цивилни граждани. Населението е застрашено от глад. Експертът по човешките права към ООН Идрис Язари рисува една мрачна картина. "85 процента от йеменските граждани страдат от липса на продоволствие и медицински грижи. Седем милиона йеменски граждани страдат от недохранване, а една група от два милиона, сред които близо 500 000 деца, са застрашени пряко от глад", казва той. ООН публикува информация, според която на всеки десет минути умира по едно дете под петгодишна възраст. Досега обаче няма бежанска вълна от Йемен към Европа, тъй като хората просто не могат да си позволят финансово бягството. Днес в Женева се откри донорска конференция за Йемен. Инициатори на конференцията са ООН, шведското и швейцарското външни министерства. Генералният секретар на ООН Антонио Гутереш също потвърди участието си. ООН се нуждае от 2,1 милиарда долара за неотложна хуманитарна помощ за Йемен. До началото на април бяха събрани едва 6,6 процента от необходимите средства.

Още: Жълт картон: Руснаците не искат да работят по-дълго

Още: Словакия: Мръсната битка за нивите

Усложнен достъп до хуманитарните помощи

Дори донорската конференция да се увенчае с успех, тоест делегациите да изпълнят своите обещания и да отпуснат необходимите средства, възниква още един сериозен проблем. Как ще достигнат хуманитарните помощи до нуждаещите се? Мартен Милиус е координатор на хуманитарните помощи от организацията CARE. В разговор с ДВ той споделя, че прекият достъп на хуманитарните организации до нуждаещите се е силно ограничен. Той се въздържа да каже, че страните в конфликта съзнателно използват глада като оръжие във войната, но мълчаливо го одобряват. Водената от Саудитска Арабия военна коалиция носи голяма част от отговорността за кризисната ситуация. Коалицията блокира престанищата и летищата в Йемен. Проблемът се усложнява допълнително и от факта, че най-важното пристанище за внос на хранителни стоки Худейда е разположено на Червено море. Пристанището обаче е под контрола на бунтовниците хути и поддръжниците на бившия президент Салех. Водената от Саудитска Арабия коалиция многократно бомбардира тази жизнена артерия. Мартен Милиус казва, че дори и кулокрановете на пристанището са разрушени. А експертът от ООН Идрис Язари споделя, че дори в пристанището да акостира кораб с хуманитарна помощ, разтоварването му трае до един месец. През това време някои хранителни стоки вече са негодни за употреба.

Хуманитарен коридор?

Идрис Язари е специален докладчик на ООН за "негетивните последици от едностранни принудителни черки". В тази си функция той публикува драматичен апел, в който призова за незабавно прекратяване на блокадата на Йемен. В разговор с ДВ, той настоява за създаването на хуманитарен коридор. "Ние говорим за хуманитарни коридори и достъп да хуманитарните помощи в други страни. Защо тогава да не можем да създадем хуманитерен коридор и в Йемен?", казва той. Ситуацията в пристанище Ходейда обаче може да се влоши допълнително. Вече се носят слухове за предстояща атака на саудитската коалиция срещу пристанището. Американският министър на отбраната Джеймс Матис подчерта при визитата си в Саудитска Арабия, че конфликтът в Йемен не може да бъде решен с военни средства. Под въпрос е обаче, дали това изявление ще отклони саудитската коалиция от намеренията ѝ. В случай на подобна атака Мартен Милиус очаква "сериозни последици за страната" и предупреждава за опасностите за 400 000-то население на Ходейда. Още през изминалите седмици от пристанищния град Ходейда са били прокудени над 50 000 души.

Още: Скандалът с Фолксваген, Ауди и сие: Кой ще е следващият арестуван?

Още: Хората в Русия си мислеха, че покрай Световното ще забогатеят

Германия също носи отговорност

Германия също ще има вина, ако конфликтът в Йемен ескалира. В средата на април Германия одобри продажбата на оръжия на ОАЕ, които са част от саудитската коалиция. В оръжейната сделка са включени и голямокалибрени оръжия. Експертът по отбраната от фракцията на лявата партия в Бундестага Ян ван Акен настоява за забрана на оръжейните доставки за всички членове на военната коалиция в Йемен. Депутатът от Хамбург е особено огорчен от факта, че Германия доставя и резервни части за самолетите на саудитските ВВС, които извършват въздушни удари в Йемен. "Ние знаем, че Германия доставя и муниции. Муниции, които саудитската коалиция сега използва", казва ван Акен.

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес