Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На кръстопът - Албания и Сърбия

08 ноември 2014, 12:14 часа • 33026 прочитания

Очакваното в понеделник, 10 ноември, историческо посещение на Еди Рама в Белград, което е и първото на албански министър-председател в Сърбия за 68 г., ще се осъществи на фона на избухналото наново напрежение между сърбите и албанците в региона.

Първоначално предвидената за 22 октомври визита бе отложена с три седмици заради сериозните сблъсъци, довели до прекратяване на футболния мач на 14 октомври в Белград между отборите на Сърбия и Албания за евроквалификациите 2016.

Инцидентите, предизвикани от прелитането над стадиона на дрон със знамето на "Велика Албания", прераснаха в безпрецедентна политическа криза, съпътствана от остра размяна на реплики между Белград и Тирана, показателни за нестабилните отношения между двете страни.

Но изправени пред решимостта на Евросъюза да накара сърбите и албанците да нормализират отношенията си, Белград и Тирана, които се стремят към членство в ЕС, положиха усилия за успокояване на напрежението.

Ден след инцидентите Рама и неговият сръбски колега Александър Вучич, разтревожени за регионалната стабилност, се споразумяха в телефонен разговор да оставят в графика планираната визита на албанския премиер в Сърбия въпреки "очевидните разногласия" за възникването на безредиците.

Белград посреща Рама с надеждата, че посещението му ще даде възможност за "открити разговори", които да позволят да бъде "отгърната страницата", заяви за АФП източник от сръбското правителство. Очакваме да бъде отворена нова глава в отношенията между Сърбия Албания с общата цел запазване на стабилността на Балканите, посочи източникът, пожелал анонимност.

Тирана от своя страна желае визитата да смекчи политико-спортната криза, възникнала след футболния мач, и да подобри крехките отношения на Балканите.

Време е да се отгърне страницата, да не попадаме в клопката на една политика, която дълго време ни държа като заложници, заяви Рама няколко дни преди да се отправи за Белград.

В интерес на нашите страни е да вървим напред. Европа е нашата обща цел, ние искаме да сме част от европейското семейство, каза той.

Посещението е голямо събитие: представя се възможност за двете правителства да поставят началото на период на конкретно сътрудничество, да успокоят напрежението особено около идеята за Велика Албания, изтъква анализаторът Душан Янич.

Велика Албания е националистически проект, целящ обединяването на всички албанци в една единствена държава, включително Косово, бивша сръбска провинция, населена предимно с албанци, която обяви независимост през 2008 г. и която Белград за разлика от Тирана отказва да признае.

Опасявам се, че това (Велика Албания) е за съжаление кошмарът на Сърбия. Това никога не е било част от нашите планове и нашите политически цели. Нашата цел е целият регион напълно да бъде интегриран в ЕС, уверява албанският външен министър Дитмир Бушати.

Едни по-добри отношения между Албания и Сърбия може да се окажат ключът за демократичната стабилност в региона и напредъка му по пътя към ЕС, смята професорът от Тиранския университет Марк Марку.

Двете правителства трябва да проявят воля да превъзмогнат сегашната атмосфера на напрежение, която съживи националистическите чувства, подчертава независимият анализатор Александър Ципа.

Освен разговорите със сръбските ръководители Рама иска в рамките на визитата си да посети долината на Прешево, южна Сърбия, където живее многобройна албанска общност. Тази подробност обаче не бе потвърдена от Белград.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес