Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

90 000 местни, 200 000 бежанци

06 ноември 2015, 09:25 часа • 7604 прочитания

На Лесбос има 90 000 местни и 200 000 бежанци. И уж всичко върви добре: кафенетата и фериботните компании правят големи обороти. А властите набързо регистрират пришълците и ги отпращат. Това е то "справяне" по гръцки.

Митилини е най-големият град на остров Лесбос. Прекрасно кътче с огромно пристанище. Оттук потеглят фериботите за градовете Пирея и Кавала, вторият от които е недалеч от границата с Македония.

Точно поради тази причина на пристанището се струпват хиляди бежанци. Всички те искат да стигнат до Северна Европа. На някои обаче им се налага да чакат с дни, докато се качат на ферибота. Много от тях са разпънали малки палатки по тротоарите в града или из парковете. Не са малко и тези, които спят по пейките или направо на кея.

От доста време насам обликът на града се определя от арабски, сомалийски и афганистански лица. Местните жители изобщо не се смущават от този факт. Тъкмо напротив. Те въртят добър бизнес с чужденците.

Всеки печели от бежанците

Ресторанти, кръчми, кафенета, магазини за хранителни стоки - всички те са пълни с бежанци. И такситата са в постоянно движение. Доставчиците на безалкохолни напитки и плодове едва смогват да изпълнят всички поръчки. А фериботните компании правят рекордни обороти. Обикновено ноември месец е мъртъв сезон, но тази година всички места по фериботите са резервирани до едно. Обикновен билет струва 60 евро. При положение, че на ферибот се побират между 700 и 1 000 пътници, можете да изчислите и сами за колко пари става въпрос. Гръцките власти дори са ангажирали допълнителни чартърни фериботи за транспорта на хората, търсещи убежище. По този начин те предотвратяват евентуални сблъсъци между бежанците, които искат да продължат колкото се може по-бързо нататък.

Северният бряг на остров Лесбос е целият в оранжево. По плажовете има хиляди спасителни жилетки, захвърлени от бежанците след пристигането им от Турция. Навсякъде човек може да види и изоставени надуваеми лодки. Доброволци от Англия, Холандия, Испания и Германия ги издърпват на пясъчната ивица, за да не ги отвлече морето. Неколцина гърци също обикалят около лодките, но те се интересуват само от металните им части. Още в ранни зори няколко местни жители вече демонтират извънбордовите двигатели на лодки, с които през изминалата нощ са плавали бежанци. Един такъв двигател струва няколко хиляди евро.

Те бързат да се избавят от тях

Центърът за регистрация на бежанци Мория, който е извън Митилини, се е превърнал в пример за гръцкото "овладяване" на ситуацията. Междувременно гръцките власти и сътрудниците на европейската гранична агенция Фронтекс успяват да регистрират над 5 000 бежанци дневно. Тази регистрация обаче не важи за целия ЕС, защото е пълна с пропуски. Така например никой не проверява достоверността на данните, които предоставят бежанците. Но в крайна сметка всеки бежанец получава регистрационен формуляр, с който може да напусне остров Лесбос.

Всъщност бежанците нямат право да напускат Гърция, а много от тях дори би трябвало да бъдат върнати в родните им страни. Властите на остров Лесбос обаче нямат капацитет за подобна процедура. Те просто искат малко повече спокойствие и ред. Затова и бежанците трябва да напускат острова им колкото се може по-бързо.

Източник: Дойче веле

Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес