Създателят и собственик на Фейсбук Марк Зукърбърг се извини на европейските депутати за това, че не е направил достатъчно, за да защити данните на потребителите на социалната мрежа, предаде Си Би Ес.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
В изявлението си той каза: „Ние не направихме достатъчно да предотвратим инструментите, които ние предлагаме да бъдат използвани, за да вредят. Това се отнася и за фалшивите новини, външната намеса в изборите и използването на информацията на потребителите”, допълни той.
„Ние нямахме толкова широка представа за нашата отговорност и това беше грешка, аз съжалявам за това“, каза още Зукърбърг.
Зукърбърг заяви, че има подозрения за събиране на потребителски данни от страна на 200 приложения в платформата му.
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Той също заяви, че компанията му инвестира в проучването на хиляди приложения от началото на скандала с "Кеймбридж аналитика".
"От всички изследвания, които правим и в други сфери, аз очаквам, че увеличеното инвестиране в безопасността и сигурността ще бъде това, което ще бъде с най-голяма рентабилност", каза той.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
"Но нека да бъдем ясни - безопасността на хората винаги ще бъде по-важна от това да увеличим приходите си", допълни Зукърбърг.
Изпълнителният директор на Фейсбук каза, че ще наеме до края на годината 20 000 човека, които да работят по сигурността и безопасността в платформата.
На изборите за Европейски парламент през май 2019 г. трябва да бъдат предотвратени манипулации в социалните мрежи, подобни на скандала около „Кеймбридж Аналитика“ („Cambridge Analytica"), заяви председателят на Европейския парламент Антонио Таяни на заседанието.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
"След една година 100 милиона европейски гласоподаватели ще избират членове на Европейския парламент. Гласовете им трябва да бъдат свободни от манипулация, а личните им данни не трябва да се използват за търговски цели. Ние не искаме да се лишим от социалните мрежи, но трябва да сме сигурни, че данните ни ще бъдат защитени", каза Таяни, цитиран от БГНЕС.
Facebook се оказа в центъра на огромен скандал след публикация на "Ню Йорк Таймс" за прехвърлянето на данни от социалната мрежа в „Кеймбридж Аналитика“. Компанията е събрала данните на 87 милиона потребители на Facebook и е разработила алгоритъм за политически анализ на предпочитанията им като избиратели. През април Зукърбърг се яви на две изслушвания пред Конгреса на САЩ, на които увери американските законодатели, че социалната мрежа ще се грижи по-добре за личните данни на потребителите.