В Обединеното кралство има недостиг на 12 000 лекари, 50 000 медицински сестри и акушери. Това е "най-тежката криза с кадри в здравната система на страната досега", се посочва в доклад на Комисията по здравеопазване и социални грижи към британския парламент.
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Недостигът на персонал в Националната здравна служба на Обединеното кралство (НЗС) представлява сериозен риск за безопасността на пациентите. В доклада се подчертава, че намирането на решение на проблема с недостига на служители в здравния сектор трябва да се разглежда като основен приоритет за новия министър-председател, който ще встъпи в длъжност след премиера Борис Джонсън.
Отбелязва се, че ако не бъдат предприети необходимите мерки, плановете за борба с епидемията от COVID-19 в бъдеще може да бъдат изложени на риск.
"Постоянният недостиг на персонал представлява сериозен риск за безопасността на персонала и пациентите. Тази ситуация се влошава от липсата на дългосрочен план за борба с нея от страна на правителството", пише в доклада. В него още се посочва, че над 500 акушери са напуснали в периода между март 2021 и 2022 г. и че обещанието на британското правителство да "увеличи броя на общопрактикуващите лекари с 6 000" също е трудно изпълнимо.
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
В изявление на британското правителство по темата се отбелязва, че броят на служителите в здравния сектор постепенно се увеличава и че британската Национална здравна служба работи по дългосрочни планове за създаване на повече работни места, пише БГНЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
ОЩЕ: Hasta la vista, baby: Прощалната реч на Борис Джонсън (ВИДЕО)