След 13-часово обсъждане британските депутати приеха на второ четене законопроекта за премахване на общото европейско законодателство в Обединеното кралство, като по този начин дадоха зелена светлина за по-нататъшното обсъждане на Brexit.
За представения от правителството законопроект гласуваха 326 членове от Камарата на общините, а 290 души бяха против, уточнява БГНЕС. Основно "против" бяха лейбъристите, които смятат, че с този закон се увеличават прекомерно правомощията на консервативното правителство - главно заради факта, че точно правителството ще има окончателната дума по Brexit, без да е необходимо одобрението на парламента, ако законът остане в този вид.
Целта на законопроекта е да се отмени законът от 1972 година, с който Великобритания се присъедини към блока, превръщайки грубо около 20 000 съществуващи регламенти на ЕС в част от британското законодателство т.е. британският закон ще е доминиращ. Този процес по "прехвърляне" ще започне, след като страната се оттегли от ЕС през март 2019 година. Идеята на консерваторите е посредством "вторично законодателство" 20-те хиляди европейски регламенти да бъдат подменени - по примера на законодателната дейност на крал Хенри VIII, който е издавал декрети със силата на закони.
Резултатите от гласуването бяха първият сериозен правен тест за партията на Тереза Мей в процеса на "развод" между Лондон и Брюксел. Сега проектозаконът, който има за цел да стане един от най-конституционно значимите актове на законодателството в британската история, ще премине в комисиите на Камарата на общините. Този процес трябва да отнеме поне една седмица и се очаква да е в периода октомври-ноември тази година.
При гласуването лейбъристите се заканиха, че ще се стремят да внесат поправки в проектозакона. Най-важната е със сигурност да има обща комисия с представители на двете камари на британския парламент, които да упражняват надзор над действията на правителството по Brexit. Ще има и искане със сигурност да трябва да бъде приет окончателен закон за Brexit от парламента, когато преговорите с ЕС бъдат завършени.