Евросъюзът ще отмени строгите си правила относно публичния дефицит, за да позволи на правителствата да отворят крановете за пари при изправянето им срещу пандемията от коронавирус, съобщиха от Европейската комисия. По този начин се позволява на държавите влагат разходи в икономиката според нуждите си, уточни Урсула фон дер Лайен.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Временната мярка ефективно спира строгия контрол от страна на Брюксел върху националните разходи и ще бъде добре дошла в Италия, където короновирусът причини смъртта на над 3 400 души, а над 41 000 са заразени. Правителството в страната вече обяви разход в размер на 25 милиарда евро.
Очаква се клаузата да бъде официално одобрена следващата седмица. Според законодателството на ЕС, подобна стъпка е разрешена само в случаите на „необичайно събитие извън контрола“ на държава-членка, пише БГНЕС. След като бъде приета, мярката ще бъде най-голямата досега колективна стъпка от правителствата, но все още далеч от усилията на Европейската централна банка, която обяви 750 милиарда евро паричен стимул за помощ на пазарите и разреши на банките да отпуснат допълнителни заеми за 1,8 трилиона евро. и АФП
Клаузата за спасение бе създадена през 2011 година в разгара на дълговата криза, когато правилата за дълга и дефицита бяха затегнати в опит да се запази блокът на общата валута от по-нататъшни сътресения. Известни като пакт за стабилност и растеж, правилата теоретично ограничават дефицита на една страна до 3% от годишната продукция и дълга до 60% - число, което Италия прекрачва над два пъти през последните години.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)