Повече от година след изгонването на Русия от Съвета на Европа, в институцията все още работят десетки руснаци. Това, според дипломати от базирания в Страсбург орган, е проблем за организацията за защита на правата на човека.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Украйна, както и други членове на съвета, сред които Латвия и Естония, са изразили недоволството си от този факт. Членовете на Съвета на Европа ще се срещнат в Рейкявик следващата седмица за среща на високо равнище, посветена предимно на руската инвазия в Украйна.
През март 2022 г. Русия беше изхвърлена от органа, седмици след като нахлу в Украйна.
В момента, в създадената през 1949 г. организация, имаща за цел да подкрепя правата на човека, демокрацията и върховенството на закона в Европа, работят около 2 000 души на постоянни или срочни договори.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Според вътрешни източници в Съвета на Европа все още работят повече от 40 руски граждани, като в началото на годината те са били 90. Някои от тях все още заемат високи постове в институцията, съобщи АФП, цитирани от БГНЕС.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Рискът от руско влияние и събиране на информация все още е осезаем, казва дипломат, пожелал анонимност. "Тези лица все още имат достъп до документи, до обсъждания. Никога не се знае каква вреда ще причини това", каза дипломатът.
ОЩЕ: Киев със загадъчен намек за контранастъпление в близките дни (СНИМКА)
Секретариатът на Съвета на Европа реагира, като остави срочните трудови договори на руснаците да изтекат без възможност за подновяване. Но руските служители с постоянни договори остават на заплата, тъй като уволнението им би изложило институцията на съдебни дела за несправедливо уволнение.
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Някои руснаци са пренасочени, за да се избегнат инциденти като този през ноември, когато генералният секретар на Съвета Мария Пейчинович Бурич се срещна с представител на беларуската демократична опозиция в присъствието на високопоставен служител от Русия. Сред преместените служители е и руският гражданин Игор Небиваев, за чийто баща се съобщава, че е бил генерал в руските тайни служби, и който през март беше отстранен от поста си на ръководител на звено за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма.
Някои от руснаците в Съвета на Европа са придобили френско гражданство след няколко години престой във Франция, което е решение за институцията да ги прехвърли към квотата на персонала на Франция.
Държавите членки са поискали от генералния секретар да предостави анализ на риска за всеки руснак, нает в Съвета на Европа, особено за да се определи дали някой от тях е уязвим на "външен натиск". Заключенията на доклада се чакат на 1 юли.
ОЩЕ: Русия ще обяви за издирване съдиите от Хага, издали заповедта за арест на Путин