Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Западът се страхува от възход на автократите, а Унгария показва как това е възможно

11 февруари 2018, 08:30 часа • 3471 прочитания

Елитът на унгарската партия „Фидес“ се бе събрал на брега на река Дунав в сграда, известна като унгарския Бял дом, зашеметен от мащаба на успеха си. Дясната партия спечели неочаквано цялата политическа власт в Унгария. Въпросът беше как да се възползва от нея, пише американското издание The New York Times, цитирано от агенция "Фокус".

Още: Шетландските острови отбелязват викингския огнен фестивал (ВИДЕА, СНИМКИ)

Още: Русия: Арабски шейх бе ограбен в дома си в Москва. В Новосибирск забраниха пиеса - разказвала за подкуп към следовател (ВИДЕО, СНИМКИ)

Някои призоваха за предпазливост. Но Виктор Орбан, избраният за министър-председател, не беше съгласен. Изборните резултати, заяви Орбан, са му дали правото да проведе радикални реформи в конституцията на страната.

И господин Орбан спечели спора.

Тези разговори бяха припомнени от два неназовани източника и от трети, който е присъствал на дискусията, проведена в началото на май 2010 година. Орбан промени политическата система на страната, която се определя от нейните критици като „нещо ново под слънцето“. Някога неправителствените организации пишеха оди за водещата демокрация в постсъветска Европа, а сега Унгария е считана за демокрация в остър и притеснителен упадък.

Още: Зеленски посочи на Тръмп най-евтиния път за победа, САЩ искат президентски избори в Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Не само Суджа: Русия бомбардира собствените си граждани и в Липецк (ВИДЕО)

Чрез законодателни маневри и силата на волята си Орбан трансформира страната в пример на странен вид мека автокрация, в която са комбинирани капитализъм и крайнодясна риторика с еднопартийна политическа култура. Той успя да се справи с тази задача независимо, че страната е член на Европейския съюз и получава милиарди от Общността. Функционерите на Блока не направиха нищо, докато Орбан трансформираше Унгария в, както той го определя, „нелиберална демокрация“.

А сега унгарския лидер хвърля директно предизвикателство към държавите, които доминират Съюза отдавна, като предвиди, че 2018-та ще е „година на големи битки“. У дома той прокарва нови законодателни промени, този път за налагане на глоби на групи активисти, които помагат на бежанците. Неговите позиции за вътрешната политика почти не срещат критика, отчасти заради осъществените от него промени в изборната система. Орбан почти сигурно ще спечели още един премиерски мандат на предстоящите през април парламентарни избори.

В политическата йерархия на Европейския съюз Орбан често е определян като неуправляем аутсайдер – гласовит популист в периферията на мейнстрийма и периферен спрямо реалната власт. Но в момента той е може би най-голямото предизвикателство пред Съюза. Орбан твърди, че следвоенният либерален консенсус „е свършен“ – и неговата визия бе възприета от съседна Полша, а влиянието й се усеща навсякъде в Централна и Източна Европа.

„Виктор Орбан показа, че в Европа нещата са възможни“, заяви лидерът на управляващата в партия в Полша „Право и справедливост“ Ярослав Качински през 2016-а година. „Ти даде пример и ние се учим от този пример“, каза тогава Качински.

Още: Пъйня, Пъйпа и Капутин: Как се появиха оскърбителните прозвища на Путин в Русия (ВИДЕА)

Още: Ал Бано: „Поканиха ме в Русия да пея за края на войната - ще бъде най-късно през октомври“

И да - Западът се страхува от издигането на автократите, а Унгария в този й вид показва как това е напълно възможно.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес