Заобикалянето на западните санкции от страна на Русия е добре известно на всички официални лица от Европа и Америка, като примерите до момента са десетки. Най-новият от тях показва, че балистичната ракета със среден обсег „Орешник“, с която се хвали диктаторът Владимир Путин и която порази украинския град Днипро през ноември, е произведена от руски компании с помощта на модерно западно оборудване.
Двата водещи руски института за оръжейни технологии, посочени от украинското разузнаване като разработчици на ракетата „Орешник“, са публикували обяви за търсене на служители, запознати с металообработващи системи от германски и японски компании, пише Financial Times.
Още: Могат ли САЩ да спрат "Орешник" и да ни защитят от Русия? Говори проф. Румен Кънчев (ВИДЕО)
Какви системи използват руските компании, които стоят зад "Орешник"?
Британското издание добавя, че руската военна машина „до голяма степен“ зависи от чуждестранни технологии, които са обект на западни санкции - особено в областта на компютърното цифрово управление. За това свидетелстват незаетите работни места в Московския институт по топлотехника и в „Созвездие“. Технологията с компютърно цифрово управление е жизненоважна за производството на "Орешник", тъй като позволява на заводите бързо да придават на материалите високопрецизни форми с помощта на компютри.
Още: Путин: Ядрените оръжия стават излишни, ако има достатъчно ракети "Орешник"
Снимка: Kremlin.ru
Московският институт по топлотехника е една от компаниите, участвали в разработването на „Орешник“ като водеща институция в разработката на балистични ракети с твърдо гориво. В рекламите, поместени през 2024 г., институтът отбелязва, че „се придържаме към системите FANUC, SIEMENS, HЕIDENHАIN“. FANUC е японска компания, а другите две са германски. И трите произвеждат системи за управление на високопрецизни машини с компютърно цифрово управление, се казва в материала на FT.
Още: Лукашенко планира да разположи 10 руски ракетни системи „Орешник“ в Беларус
Същите фирми фигурират в реклами, публикувани от компанията „Созвездие“, която е специализирана в автоматизирани системи за управление и комуникационни системи за военни нужди.
"Титан-Барикади" е третото отбранително производствено предприятие, свързано с "Орешник", което участва в използването на системи FANUC.
Снимка: Kremlin.ru
Примери - внос през Китай
Развитието на "Орешник" показва колко зависим е руският военнопромишлен комплекс от високотехнологичното западно оборудване. Въпреки че контролът върху износа е забавил потока на тези стоки към Русия, анализ на руски документи, цитиран от Financial Times, показва, че от началото на 2024 г. в Русия са влезли пратки, съдържащи компоненти на HЕIDENHАIN, на стойност най-малко 3 млн. долара. Някои от купувачите са „дълбоко свързани с военното производство“.
Още: Путин заплаши: Да направим дуел в Киев - ще ударим с "Орешник" и да видим дали ще я свали Западът
В една от доставките е посочена система, включваща новия контролен блок HЕIDENHАIN TNC640, пуснат на пазара през 2023 г., който „задава висока гама от технологии за управление в своята област“ и „позволява комбинирани операции по фрезоване, струговане и шлифоване“.
Машината струва 345 000 долара и е доставена през Китай на Балтийската промишлена компания - руска фирма, подложена на американски санкции, която има опит в доставката на оборудване с компютърно цифрово управление за отбранителната промишленост.
Още: Путин се цели в Киев с "Орешник", защото това е недовършена ракета и е по-опасна в случая: Анализ