Въпреки всички несъгласия между екипа на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп и ключовите европейски правителства, изглежда, че и двете страни са съгласни относно предимствата на една политика: разполагането на европейски сили в Украйна след края на войната. По повод на срещата на украинския президент Володимир Зеленски и френския му колега Еманюел Макрон миналия месец, Тръмп каза, че европейски войници ще трябва да пазят примирието в Украйна. Неназован член на неговия екип беше директен: "Няма да изпращаме американски мъже и жени да пазят мира в Украйна. Нека поляците, германците, британците и французите да го направят".
Като се има предвид вероятността от горчиви разногласия между администрацията на Тръмп и Европа по въпроси, вариращи от търговията до климата, този рядък хипотетичен консенсус може да е повод за празнуване. Но самата идея за изпращане на европейски войски в Украйна е изключително проблематична. Още: Макрон и Стармър преговарят за мироопазващи сили в Украйна: Британска медия начерта три сценария
Каква е целта?
Като за начало има объркване около самата цел на тези войски. Един от моделите за разполагане на войници от трети страни са мироопазващите сили, а необходимостта от тях в Украйна може да възникне едва след прекратяването на военните действия. Но международни организации като ООН имат нещо като монопол върху мироопазването и то по много специфична причина: те могат да се считат за неутрална трета страна, която може да разрешава спорове и да действа като честен посредник. Европейските държави, предвид широката им подкрепа за Украйна, обаче могат да бъдат наречени всичко друго, но не и неутрална трета страна. По дефиниция те не могат да ръководят мироопазващи сили в Украйна.
Вторият модел за изпращане на войски на чужда територия е така наречената сила за прикриване на границата. Това е един вид "разтягане" за възпиране на потенциална агресия и демонстриране на сериозност на намеренията. В случай на война тези сили ще се противопоставят на агресора и атаката срещу тях автоматично ще доведе до подходящ военен отговор. Класически пример е разполагането на американски, британски и френски войски в Западен Берлин по време на Студената война. Тяхното присъствие ясно показа, че всяка съветска агресия ще предизвика широкомащабна война. Още: Макрон и Зеленски обсъдиха „практически стъпки“ за разполагане на миротворци в Украйна
Участието на ключови западни държави в сигурността на Украйна може да се наложи след споразумение за прекратяване на огъня, за да се предотврати повторното въвеждане на руски войски. Изглежда обаче, че европейските лидери слагат каруцата пред коня. Първо, те ще трябва да решат дали са готови искрено да се ангажират да влязат във война с Русия, ако тя отново изпрати войски.
Позицията на Кремъл
Освен това е напълно преждевременно да се поемат подобни ангажименти, преди да започнат преговорите за мирно споразумение. Параметрите за разполагане на всякакви сили в Украйна, били те миротворци или гаранти, най-вероятно ще бъдат определени в преговори между противниците. И като се има предвид всичко, което знаем за приоритетите на Москва последния път, когато проведе някакви по-сериозни разговори (през пролетта на 2022 г.), Кремъл вероятно ще поиска ангажимент от Украйна да не разполага никакви чужди сили на нейна територия независимо от условията на споразумението. Още: Британски войски в Украйна, за да има мир? Стармър ще дойде в Украйна за разговори
Да припомним: основната цел на Русия от десетилетия е да предотврати присъствието на сили и инфраструктура на НАТО в Украйна. Европейските лидери трябва да обмислят дали откритото и ранно обсъждане на подобно разгръщане след военния конфликта би насърчило Русия да продължи да се бие. В крайна сметка прекратяването на огъня ще стане незаменима предпоставка за изпращането на тези войски на украинска земя.
Новата администрация на Тръмп подкрепи европейската инициатива. Като цяло тя е в съответствие с дългогодишното желание на новоизбрания президент да освободи САЩ от опасенията за сигурността на Европа и вместо това да остави на ЕС и Обединеното кралство да поемат водеща роля. Още: Мироопазващ контингент в Украйна: Позицията на Полша е показателна за Тръмп (ОБЗОР - ВИДЕО)
Разполагането на европейски сили в Украйна неизбежно ще включва Съединените щати. Европейските военни не са в състояние да провеждат операции извън своята непосредствена зона на отговорност без помощта на американските съюзници. В резултат на това мащабното разполагане на войски в Украйна само ще подчертае тази зависимост, ако те се обърнат към Съединените щати за помощ в ключови области (въздушен транспорт, логистика и разузнаване), защото не може да се справят изцяло сами.
Но може би най-важното е, че ако Русия наруши примирието и атакува европейските сили, Вашингтон няма да може да избегне отговорността и ще бъде принуден да се намеси. Трудно е дори да си представим, че ще избухне гореща война между Русия и съюзниците на САЩ в Европа, докато американците стоят настрани. В този случай ударът върху авторитета на НАТО би бил фатален. Така че лидерите от двете страни на Атлантическия океан трябва да помислят добре, преди да обрекат Алианса на такава незавидна съдба. Още: Зеленски поиска западни контингенти в Украйна. Главните акценти от речта му в Рамщайн
Автор: Самуел Чарап
Превод: Ганчо Каменарски