Руско-украинската война се превръща в позиционна. Това е война на изтощение, подобно на Първата световна война - маневреността и скоростта вече липсват. Това пише главнокомандващият Въоръжените сили на Украйна генерал Валерий Залужни.
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
По думите му тази ситуация е от полза за Русия, защото може да й позволи да възстанови военната си мощ. Русия не бива да се подценява, отправя предупреждение главнокомандващият.
Как тогава Украйна може да спечели срещу този противник? Ето какво е мнението на генерала, систематизирано в статията му за The Economist, публикувана на 1 ноември:
Още: Загубиха ли дроновете "Байрактар" влиянието си във войната в Украйна? (ВИДЕО)
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Основните оръжия (ракети и снаряди) остават все така важни, но украинската армия се нуждае от пет ключови способности и технологии, за да излезе от тази „позиционна“ война.
Най-важният компонент е ПВО
„Контролът над небето е от съществено значение за широкомащабните наземни операции“, отбелязва Залужни затова поставя противовъздушната отбрана на първо място по важност.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
В началото на войната Украйна е разполагала със 120 бойни самолета, но само една трета от тях са били годни за употреба. Руските ВВС все още поддържат „значително превъзходство“ във въздуха и продължават да създават нови ударни ескадрили и това се е отразило неблагоприятно на украинските отбранителни сили.
Още: Нови данни: Снарядите от Северна Корея за Русия може да са много повече
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
От голямо значение са и дроновете. Те са особено необходими за удари с примамки, за да претоварят руската противовъздушна отбрана, както и да преследват вражеските безпилотни апарати.
Радиоелектронната борба
През последното десетилетие Русия е успяла да модернизира своите сили за радиоелектронна борба, смята Залужни. В същото време 65% от украинските платформи за заглушаване, с които украинската армия разполагаше в началото на войната, са били произведени през съветската епоха.
Затова по думите му усилването на радиоелектронните средства за борба са „ключът към победата във войната с дроновете“.
Още: Шойгу: Ще свалим всички обещани на Украйна изтребители F-16 за около 20 дни
Контрабатарейната борба
Унищожаването на артилерията на противника е трети по важност момент, степенува ги главнокомандващият.
"В тази война, както и в повечето минали войни, артилерийският и ракетният огън съставляват 60-80% от всички военни задачи. Когато за първи път получихме западни оръжия миналата година, бяхме доста успешни в откриването на руската артилерия и поразяването й", пише генералът.
В последно време обаче ефективността на тези оръжия "драстично е намаляла". Ефективността, например, на Excalibur, американски GPS-насочван снаряд, рязко е паднала, тъй като Русия е подобрила своята радиоелектронна борба. Сега Украйна е успяла да постигне паритет с Русия - имайки по-малко оръжия за разлика от руската армия, но затова пък с по-висока точност.
Още: Падай, падай: Показаха ВИДЕО на свален със зенитна ракета руски Су-25 на генерал Залужни
„Трябва да изградим нашите местни GPS полета – използвайки наземни антени, а не само сателити – за да направим нашите прецизно насочвани снаряди по-точни в условията на руското заглушаване. Трябва да използваме по-широко дроновете-камикадзе, за да поразяваме руската артилерия. И се нуждаем от по-добра артилерия и разузнавателна техника от нашите партньори, която да може да открива руските оръжия“, пише Залужни.
Технологии за разминиране
В началото на войната Украйна е разполагала с ограничено и остаряло оборудване за разминиране. Въпреки че впоследствие е получила от партньорите си ново, ситуацията остава много сложна, тъй като на места минните полета се простират на протежение на до 20 километра.
„Когато пробием някое минно поле, Русия бързо го попълва, като изстрелва повече мини от разстояние“, пише Залужни.
Мобилизация
„Русия не успя да се възползва от огромното си числено предимство на живата сила, защото Путин се опасява, че една обща мобилизация може да провокира политическа криза и защото Русия не може да обучи и оборудва достатъчно хора“, обяснява той.
Но възможностите за подготовка на резерва на Украйна също са ограничени, предупреждава той.
Той изброява, че се въвежда единен регистър на наборниците. Освен това трябва да се разшири категорията граждани, които могат да бъдат призовани за обучение или мобилизация.