Европейският съюз желае да модернизира, задълбочи и разшири своето партньорство с Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн. Един от важните инструменти за постигане на това е Европейският външен инвестиционен план, който се очаква да привлече публични инвестиции от 44 милиарда евро, като участието на ЕС в него ще е 4,1 милиарда евро. Това заяви вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева пред 35-ото заседание на Съвместната парламентарна асамблея на Групата страни от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн (АКТБ) и Европейския съюз. Срещата се провежда в пленарната зала на Европейския парламент в Брюксел, съобщиха от МВнР.
Още: Украйна атакува Ростовска и Курска област, Москва отвърна с удари по Одеса (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.04.25 - Възможни ли са избори в Украйна през лятото?
Съвместната парламентарна асамблея се състои от равен брой депутати - от Европейския парламент и от националните законодателни органи на държавите от АКТБ, като заседава два пъти годишно. Захариева бе изслушана от депутатите като председател на Съвета на ЕС.
В речта си българският първи дипломат изтъкна и ролята на Европейския доверителен фонд за извънредни ситуации в Африка, чиято цел е да се справи с причините за миграцията и да подпомогне 26 страни от Северна Африка, Сахел и Африканския рог. По него са договорени програми за 3,4 милиарда евро.
Захариева призова за още по-голямо задълбочаване на сътрудничеството в областта на миграцията и мобилността, като акцентира специално на ситуацията в Либия. Тя подчерта и ключовата роля на АКТБ за постигането на Парижкото споразумение за климата, като призова депутатите от тези държави да продължат усилията по неговото прилагане.
Още: След ужасът в Кочани: Скопие наложи забрана за използването на пиротехника на закрито
Още: Издирван от Интерпол на гости в Кремъл: Путин прие Милорад Додик (ВИДЕО)
“Както знаете, ние се намираме във важен момент за отношенията между ЕС и АКТБ: очаквам формално да одобрим мандата за започване на преговори за следващото споразумение между нас след изтичането на споразумението от Котону през 2020 г. - каза Захариева. - Това е възможност да създадем ново политическо партньорство, което да надхвърли нашите традиционни отношения.”
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Земетресение разлюля Исландия
Още: Зеленски ще обсъди с няколко държави разполагането на военен контингент в Украйна
Очаква се през есента да запознат преговори по новото споразумение, известно като Пост-Котону с мандата, който трябва да бъде одобрен до края на Българското председателство.
Споразумението от Котону в момента задава общата рамка на отношенията на ЕС с държавите от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн (АКТБ). Негова цел е намаляването и в крайна сметка изкореняването на бедността, както и оказването на принос за постепенното интегриране на държавите от АКТБ в световната икономика. Действието на споразумението от Котону ще изтече през февруари 2020 г.