Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Задължителен зелен пропуск от днес в Италия: Протести на пристанищата

15 октомври 2021, 14:00 часа • 3387 прочитания

Днес в италианските пристанища се събраха протестиращи заради влизащите в сила нови изисквания за работниците, породени от пандемията, съобщи АФП

Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)

Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март

Около 300 души блокираха входа на пристанище Генуа в северозападната част на страната, което доведе до закъснения и опасения, че това ще бъде началото на ден на блокади и демонстрации.

Стотици хора демонстрираха и в пристанището на Триест, основен транспортен възел в североизточната част на Италия, но регионалният ръководител Масимилиано Федрига твърди, че "пристанището работи".

От днес всички работници трябва да показват т.нар. зелен пропуск, който да доказва ваксинация, скорошно преболедуване на вируса или отрицателен тест - или ще бъдат обявени за отсъстващи без заплащане.

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната

Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ

Повече от 86% от италианците на възраст над 12 години са получили поне една доза ваксина, като по този начин автоматично се класират за сертификата.

Но се смята, че до три милиона работници не са ваксинирани - и повечето от тях ще могат да работят само ако сами си плащат за тестовете на всеки 48 или 72 часа, в зависимост от вида.

Ивано Русо, генерален директор на търговската група Confetra, заяви пред АФП, че от общо 900 000 шофьори на камиони, куриери и складов персонал, наети от членове на неговата група, "25-30%" нямат сертификати за Covid.

Докерите в Триест заплашиха да стачкуват за неопределено време, въпреки че им бяха предложени безплатни тестове за коронавирус.

Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)

Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа

Според журналист от АФП в Генуа малката блокада е била мирна в началото на деня, въпреки че някои шофьори на камиони са съобщили за закъснения.

"Днес е много трудно да се разтовари", казва Марко, 50-годишен шофьор, пред информационната агенция AНСА. И добавя: "Направих си ваксината, за да получа зелен пропуск, защото трябва да работя".

Според правителствени данни в сряда са били изтеглени над 560 000 зелени пропуска, което предполага, че появата на новите правила стимулира ваксинирането.

Правителството на премиера Марио Драги защити зеления пропуск като начин за избягване на по-нататъшни блокирания в Италия, където икономиката се очаква да отбележи почти 6% ръст тази година след опустошителната рецесия, предизвикана от коронавируса.

Изглеждаше малко вероятно министрите да се поддадат на призивите за безплатни тестове за всички, но информационната агенция ANSA съобщи, че те обмислят по-големи данъчни облекчения за фирмите, които плащат за тях.

В петък в цялата страна се очакваха протести срещу зелените паспорти, но правителството се надява да избегне повторение на демонстрациите в Рим от миналия уикенд, които прераснаха в ожесточени сблъсъци, разпалвани от крайно десни екстремисти.

Профсъюзите планират антифашистки митинг в събота.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес