Украинският президент Володимир Зеленски е използвал първата си среща с Доналд Тръмп след изборите в САЩ, за да обсъди необходимостта Украйна да получи гаранции за сигурност при евентуално договаряне на край на войната с Русия. Това съобщава Reuters на 11 декември, позовавайки се на двама източници, запознати с разговорите, състояли се в Париж четири дни по-рано. Там двамата лидери бяха посрещнати от френския президент Еманюел Макрон и участваха в откриването на реновираната "Нотр Дам".
Още: Зеленски: Казах на Тръмп, че Путин се страхува само от него и може би от Китай
Тръмп искал незабавно примирие
Тримата лидери са разговаряли в продължение на 35 минути без съветници и не са обсъдили конкретни детайли за някаква визия за мир, но Тръмп е повторил, че иска незабавно прекратяване на огъня и преговори за бърз край на войната, казват четирима от общо петима източници, които агенцията цитира в материала си.
Снимка: president.gov.ua
В Киев се опасяват, че евентуално сключване на примирие, след като Тръмп встъпи в длъжност на 20 януари 2025 г., може да бъде до голяма степен при условията на Москва.
Още: Америка на първо място: Подходът на пратеника на Тръмп за Украйна и Русия
Тръмп и екипът му не са казали нищо за това как смятат да сложат край на войната
Срещата е предложила някои индикации за това как биха могли да протекат преговорите за прекратяване на конфликта, подпален от диктатора Владимир Путин през февруари 2022 г. Процесът ще е пълен с трудности, а ролята на САЩ още не е ясна.
Тръмп се е държал приятелски, уважително и открито и изглеждало така, сякаш е в режим на изслушване, разкрива един от източниците.
Нито републиканецът, нито приближените му служители, които се занимават с темата "Украйна", обаче са разкрили как точно си представят прекратяването на войната и настояването на Украйна, че трябва да получи гаранции за сигурност като част от всяко бъдещо споразумение.
Още: Украйна официално се отказа от всякакви гаранции за сигурност, които заместват членството в НАТО
Снимка: president.gov.ua
„По време на срещата бяха споменати някои ключови моменти - например беше казано, че мирът се нуждае от гаранции, защото само прекратяването на огъня не е достатъчно. Путин може да го наруши отново, както е правил и преди, без подходящи гаранции“, заяви източник от канцеларията на украинския президент. Тръмп мислел "за всички подробности", добави той.
Киев настоява пред отиващата си американска администрация за покана за присъединяване към НАТО, като отдавна изтъква, че ще се нуждае от гаранции, за да предотврати евентуална нова руска инвазия на по-късен етап. Всичко това - защото все повече изглежда, че Украйна ще трябва да се откаже от контролираните в момента от Русия територии.
Зеленски наскоро призна, че дипломатическият край на войната би спасил човешки животи, смекчавайки предишното си настояване, че всички сили на Русия трябва да бъдат изгонени от Украйна, за да бъде постигнат мир. Той призна, че анексираните земи няма как да бъдат върнати със сила към настоящия момент, а наскоро заговори за идеята на френския президент за западни военни в Украйна: Зеленски натисна за идеята на Макрон за Украйна: Чужди войници като гаранция срещу Путин.
"Путин през 2024 не е същият като през 2017 г."
Няколко служители, близки до Тръмп, казват, че той е насочил срещите си към изграждане на лична връзка, което е от ключово значение за начина, по който води дипломацията.
Снимка: president.gov.ua
По време на срещата в Париж Макрон и Зеленски са били на една и съща вълна, но са внимавали да не изглежда, че притискат Тръмп в ъгъла, казва един от цитираните служители. Френският лидер и украинският президент са работили в синхрон, за да очертаят как гледат на ситуацията, като същевременно са подчертали, че без подкрепата на САЩ за Киев ще бъде много трудно. Всеки траен мир ще изисква Вашингтон да бъде „наистина силен“, казва неназован украински служител.
Още: Мъск опита да злепостави Зеленски с орязано изказване, последователите му реагираха
Макрон е използвал срещата, за да изтъкне, че европейците вече са направили много в подкрепа на Украйна и че са готови да споделят по-равномерно тежестта на сигурността със Съединените щати.
Отделно, Макрон и Зеленски са обяснили на Тръмп, че Путин през 2024 г. не е същият като през 2017 г., когато републиканецът беше в Белия дом за първия си мандат.
Бързото падане на сирийския диктатор Башар Асад и неуспехът, който това е нанесло на неговия близък съюзник Русия, също са били използвани като аргумент за по-твърда позиция на Москва в бъдещите усилия за мир. „Ставаше дума за обяснение, без да се притиска Тръмп в ъгъла“, добавят цитираните от Reuters официални лица.
Снимка: Kremlin.ru
Още: Тръмп: Путин се умори от Асад и Сирия, защото загуби 600 000 войници в Украйна