Американският ловец на подводници Poseidon P-8A ще извършва разузнавателни полети от летище на RAF Лосимут (Lossiemouth) в Моргау, Шотландия на фона на опасения относно руската активност в Северния Атлантик, съобщи The Times. САЩ ще възобновят постоянното си военно присъствие там за първи път от края на Студената война.
Военноморските сили на САЩ създадоха инфраструктура за своя противоподводен патрулен самолет Poseidon P-8A на фона на нарастващите опасения относно руската активност в Северния Атлантик и Арктика.
Британските власти твърдят, че американците не са създали пълноценна военновъздушна база. Този ход обаче отбелязва завръщането на американските войски в Шотландия за първи път след затварянето на подслушвателния пункт в Едел (Абърдийншър) в средата на 90-те години. Според американски източници там са изградени казарми и бани за американските военни. Още: НАТО прихвана три руски самолета над Балтийско море
"Наскоро завършихме проект на стойност 350 милиона паунда, започнат преди 6 години, за модернизиране и подобряване на авиобазата Лосимут", съобщиха от Министерството на отбраната на Великобритания пред разследващия уебсайт The Ferret. "Тъй като САЩ са едни от най-близките ни съюзници в НАТО, ние непрекъснато работим за присъствието на патрулни самолети на ВМС на САЩ в Лосимут, което ще позволи на нашите военни надеждно да осигурят морската сигурност, като същевременно укрепват отбраната на САЩ, Обединеното кралство и НАТО".
Миналия месец стана известно, че германските Poseidon P-8 също летят от Лосимут, а британските Poseidon P-8 работят от базата още от 2020 г.
Шотландия беше на предната линия в Студената война между Съветския съюз и неговите сателити и страните от НАТО. Лосимут, където също са базирани и изтребители, беше ключова база за самолети, патрулиращи в морската зона между Великобритания и Исландия, през която руските подводници, включително тези, носещи ядрени ракети, се приближаваха до САЩ. Още: Руски "Ил-20" предизвика тревога, прелетя над Балтийско море без сигнал
"Притеснения за сигурността"
Професорът от университета в Глазгоу и експерт по международна сигурност Питър Джаксън, който е и съдиректор на мозъчния тръст Шотландски съвет по глобални въпроси, заяви, че американската дейност в базата е „напълно логична“.
"Войната в Украйна засили опасенията за сигурността в Северния Атлантик и Арктика. Руснаците нахлуват в международни и дори национални води със самолети и кораби и тестват отговора на страните от НАТО", каза той.
От известно време се чуват призиви за пълно възобновяване на патрулните полети от Лосимут. Бившият депутат и министър на външните работи на Шотландската национална партия Ангъс Робъртсън беше сред онези, които алармираха, че руските военновъздушни сили и флот патрулират в Северния Атлантик. Правителството обаче не е консултирано за промени в авиобазата. Още: НАТО прехвърля разузнавателни самолети от Германия в Румъния
Шотландските Зелени се противопоставят на американското присъствие в Шотландия. Заместник-лидерът на партията Патрик Харви предупреди, че новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп е заплаха за международната сигурност и че неговата администрация ще донесе „нестабилност и хаос“. Той каза: „Много хора с право са загрижени да видят, че части от страната ни се използват като американски аванпостове“.
Преди края на Студената война в Шотландия имаше много американски войски. В продължение на почти 30 години Светото езеро (Holy Loch), близо до Дънуун, беше дом на ядрени подводници на американския флот, докато базата не беше затворена през 1992 г. САЩ също демонтираха въздушната си база в Макрайханиш на полуостров Кинтайр през 1995 г. и своя пост за подслушване в Едел през 1997 г., пише още The Times.
От американския флот обявиха, че ще базират своите военновъздушни сили в Лосимут през май. Командирът на групировката Poseidon в Евроатлантическия театър капитан Арън Шумейкър заяви: „Това ново съоръжение ще изиграе критична роля за подобряване на колективната готовност и оперативната съвместимост на P-8A с нови възможности за поддръжка на самолетите и на техните операции в Северния Атлантик, както и в цялата зона на отговорност на Шести флот." Още: Руски МиГ-31 прихвана американски разузнавателен самолет над Берингово море
Превод: Ганчо Каменарски