Във Великобритания се роди бебе с ДНК от трима души

10 май 2023, 05:44 часа • 4487 | прочитания

За първи път в Обединеното кралство се е родило бебе, чрез използване на ДНК от трима души, потвърди регулаторният орган по въпросите на раждаемостта пред Би Би Си.

Още: Белият дом: Тръмп е недоволен и от Путин, и от Зеленски, прости на Уолц (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 01.04.25 - Каква е тайната история на войната в Украйна?

По-голямата част от ДНК на бебето произхожда от двамата му родители, а около 0,1 % - от трета жена-донор.

Пионерската техника е опит да се предотврати раждането на деца с опустошителни митохондриални заболявания.

Родени са до пет такива бебета, но не се съобщават повече подробности.

Още: Путин обяви най-масовото призоваване на донаборници от 14 години насам

Още: Хърватия след приемането на еврото: Приливът на туристи расте

Митохондриалните заболявания са нелечими и могат да бъдат фатални в рамките на дни или дори часове след раждането. Някои семейства са загубили няколко деца и тази техника се разглежда като единствената възможност да имат здраво дете.

Митохондриите са малки отделения в почти всяка клетка на тялото, които превръщат храната в използваема енергия.

Дефектните митохондрии не успяват да заредят тялото с енергия и водят до увреждане на мозъка, мускулна загуба, сърдечна недостатъчност и слепота.

Те се предават само от майката. Така че лечението с митохондрийно донорство представлява модифицирана форма на ин витро, при която се използват митохондрии от здрава донорска яйцеклетка.

Още: Немското разузнаване: През 2030 г. Русия подготвя нападение срещу НАТО

Още: Милиони на улицата, арести, обвинения: Къде е бъдещето на Турция? (ВИДЕО)

Митохондриите обаче имат собствена генетична информация или ДНК, което означава, че технически децата, които се раждат, наследяват ДНК от своите родители и малко от донора. Това е трайна промяна, която ще се предава през поколенията.

Тази ДНК на донора е от значение само за създаването на ефективни митохондрии, не влияе на други признаци като външен вид и не представлява "трети родител".

Техниката е разработена за първи път в Нюкасъл, а през 2015 г. в Обединеното кралство бяха въведени закони, които позволяват създаването на такива бебета.

Въпреки това Обединеното кралство не предприе незабавни действия. Първото бебе, родено чрез тази техника, е на йорданско семейство, което се лекува в САЩ през 2016 г.

Органът за оплождане на човека и ембриология (Human Fertilisation and Embryology Authority - HFEA) твърди, че към 20 април 2023 г. са родени "по-малко от пет" бебета с помощта на тази технология.

Тези ограничени подробности се появиха след искане от вестник "Гардиън".

"Новината, че в Обединеното кралство вече са се родили малък брой бебета с дарени митохондрии, е следващата стъпка в това, което вероятно ще остане бавен и предпазлив процес на оценка и усъвършенстване на митохондриалното донорство", заяви Сара Норкрос, директор на Progress Educational Trust.

Професор Робин Ловел-Бадж от Изследователския институт "Франсис Крик" заяви: "Ще бъде интересно да разберем колко добре е работила техниката за митохондриална заместителна терапия на практическо ниво, дали бебетата са свободни от митохондриални заболявания и дали има риск да развият проблеми по-късно в живота си."

От техническа гледна точка съществува риск от "реверсия", при която дефектните митохондрии, които са пренесени, могат да увеличат броя си и да доведат до заболяване.

Преди време се смяташе, че в Обединеното кралство могат да се родят до 150 такива бебета всяка година, пише БГНЕС. 

ОЩЕ: Експерт обясни какво наследява детето от мама и какво от татко

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес