Върховният съд на Русия призна в сряда за законен отказа на Централната избирателна комисия да допусне Борис Надеждин до президентските избори през март, съобщи ТАСС.
„Искът на Надеждин за оспорване на решението на Централната избирателна комисия ще бъде отхвърлен“, обяви съдията. Решението все още не е влязло в сила и може да бъде обжалвано пред апелативната инстанция. Съдът обяви само диспозитива на решението.
Още: Борис Надеждин обжалва отказа да бъде регистриран за президентските избори в Русия
Разглеждането на иска отне около 9 часа, в които съдът изслуша доводите на страните, разпита над 10 свидетели и разгледа значително количество писмени материали по делото. Надеждин не се яви на заседанието, като съобщи в канала си в Telegram, че той и семейството му са заминали на почивка в чужбина. Неговите представители поискаха от съда да отмени решението на ЦИК заради допуснати грешки.
Сред разпитаните свидетели имаше и такива, чиито подписи ЦИК не прие заради формални нарушения във формуляра. Един от тях сам предположи в съда, че този резултат е следствие от артистичната му натура. "Аз съм бивш художник, имам широк подпис. Аз самият написах в тази тясна колона, така че когато казаха, че някои от подписите са отхвърлени, аз веднага разбрах, че е мое”, каза свидетелят в съда.
Още: Съперник на Путин за смъртта на Навални: Моля се да не е вярно
На свой ред представителят на ЦИК нарече исковете неоснователни от гледна точка на закона и по принципни мотиви. „Има федерален закон, който трябва да се спазва“, каза представител на ЦИК.
На 8 февруари Централната избирателна комисия отказа да регистрира Надеждин на изборите, като се позова на високия процент открити дефектни подписи в подадените списъци. Въз основа на резултатите от проверката на избраните 60 хиляди подписа, 9147 от тях са обявени за невалидни. За регистрация делът на невалидните подписи не трябва да надвишава 5%. Общо Надеждин е внесъл почти 105 хиляди подписа в ЦИК.
Още: Съдът лека-полека затваря вратата за единствения що годе опонент на Путин за президент