Военните разходи в световен мащаб са достигнали нов рекорд миналата година въпреки пандемията от новия коронавирус и предизвиканата от нея тежка икономическа криза. Това се казва в публикувания днес годишен доклад на британския Международен институт за стратегически изследвания, предаде Франс прес, цитирана от 24 часа.
През 2020 г. военните разходи са достигнали 1,83 трилиона долара, което е нарастване в реално изражение с 3,9 процента в сравнение с 2019 г. Близо две трети от това увеличение се дължат на САЩ, които продължават да имат лъвския дял с 40,3 на сто или 738 милиарда долара от общите военни разходи, както и на Китай - 10,6 процента или 193,3 милиарда долара. Китай е двигател на повишаването на тези разходи в Азия - общо 25 процента на континента, където общата тенденция остава възходяща, макар и с малко по-бавни темпове.
Няколко държави са променили военния си бюджет, за да пренасочат средства към мерки срещу кризата или за подкрепа на икономиката. Редица други обаче просто са намалили или отложили увеличаването на планираните разходи, вместо да ги съкратят, отбелязва авторитетният институт. В доклада се подчертава засилването на китайския военен потенциал, особено на флота, във връзка с териториалните претенции на Пекин в Южнокитайско море.
В Европа военните разходи също се увеличават с 2 процента, по-специално с цел възпиране на Русия, смятана за нарастваща заплаха след анексията на Крим през 2014 г. Много страни от НАТО обаче все още са далеч от целта да започнат до 2024 г. да отделят 2 процента от своя брутен вътрешен продукт за военни цели. Ангажиментът на ключови играчи като Франция, Великобритания, Германия и Италия да увеличават бюджета си за отбрана през 2021 г. и по-нататък дава сигнал за намерението им да избегнат съкращенията, последвали финансовата криза от 2007-2008 г. През 2019 г. военните разходи отбелязаха най-високия си ръст за едно десетилетие, с увеличение от 4 на сто, на фона на засилващото се съперничество между великите сили и надпреварата в областта на новите технологии.