Втори подводен интернет кабел, осигуряващ връзка за Европа, е бил повреден и това е станало буквално в рамките на много къс период от време спрямо първия такъв случай:
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 21.01.25 - Ще прави ли договорки Тръмп с Путин зад гърба на Киев?
Още: След заканите на Тръмп за митата: Европейският съюз е готов да защитава интересите си
Още: Прекъснат е телекомуникационен кабел между Финландия и Германия
Новата щета е за кабел между Литва и Швеция, което е ограничило с 30% възможностите на собственика Telia да доставя интернет, предаде irt.
Скъсването на дългия 1200 километра кабел е станало в неделя сутринта (17 ноември), уточниха от литовския оператор Telia. Компанията "доставя" интернет връзка на Литва през общо три кабела. А напълно прекъсната е връзка между Финландия и Германия, макар това да не значи пълно прекъсване на Интернет между двете държави, за което стана ясно вчера (18 ноември).
Още: Украйна отново атакува петролна база, която гори вече пети ден след предишно нападение (ВИДЕО)
Още: Украйна задържа генерали и полковник - небрежността им довела до руски пробив при Харков
Русия ли стои зад случилото се?
В събота, 16 ноември, британският ежедневник The Guardian писа, че руският шпионски кораб "Янтар" е бил ескортиран да излезе от Ирландско море. Корабът е придружавал руски военен плавателен съд - "Адмирал Головко".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Путин поздрави Тръмп, бил отворен за диалог за Украйна (ВИДЕО)
Още: Пленен от Украйна севернокореец: Не знаех, че отивам на война, загубите ни са мащабни (ВИДЕО)
Присъствието на руските кораби повдигна въпроси относно сигурността на подводните интернет кабели, които са изключително важен компонент в осигуряването на телекомуникации в глобален мащаб. През миналата седмица, "Янтар" е забелязан на поне две места, откъдето минават връзки от подводни кабели, включително между Великобритания и Франция - например западно от Корк. А "Янтар" е използвал и дронове в ирландски води - уж за наблюдение. Руският кораб официално се води океанографски и има дълбоководно оборудване на борда си.
"За пореден път виждаме руският флот да тества защитата на Западна Европа. Това е още една сигнална лампа, че Ирландия трябва да подобри военноморските си възможности", коментира проф. Едуард Бърк, който преподава история на войната в University College в Дъблин.
Германският министър на отбраната Борис Писториус смята, че повредата на два подводни кабела в Балтийско море е "саботаж" и "хибридно действие", но не посочи кой според него стои зад атаката, предаде "Тагесшпигел". Не вярвам да са скъсани от корабни котви, подчерта Писториус, който уточни, че е важно да се разбере какво точно е станало.
Още: Руските евреи се обидиха, че не ги канят на възпоменанието в Аушвиц
Още: Газът в Приднестровието свършва след 11 дни, властите се съгласиха на доставка от Молдова
⚠️ “The two damaged data cables in the Baltic Sea between Finland and Germany were no accident—it was sabotage. I don’t believe they were damaged by anchors,” said German Defense Minister Pistorius. pic.twitter.com/JL6uic8fYy
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) November 19, 2024