Хиляди протестиращи се завърнаха в центъра на грузинската столица Тбилиси, часове след като полицията за борба с безредиците разпръсна тълпите, разгневени от противоречивия закон в руски стил. Новият закон ще класифицира неправителствени и медийни групи като „чуждестранни агенти“, ако получават повече от 20% от финансирането си от чужбина.
Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.
Още: Зеленски: Бяхме измамени, че ще ни приемат в НАТО (ВИДЕО)
За втора поредна нощ се стигна до безредици пред парламента. Някои от проевропейските протестиращи събориха оградите до входа на сградата, заради което се стигна до сблъсъци с полицията. По неофициални данни, пред парламента има около 15 000 души. Както и във вторник вечерта, полицията прибегна до сълзотворен газ и водни оръдия срещу демонстрантите.
BREAKING:
— Visegrád 24 (@visegrad24) March 8, 2023
Some of the pro-EU protesters have torn down the fences near the entry of the Georgian Parliament and are now battling the riot police.
The protesters have fireworks while the riot police is using tear gas and water cannons.
🇬🇪 pic.twitter.com/t2yhdYscfC
Още: Арестуваха гръцки военен офицер в Солун
Още: Отново кървав акт в Германия: Дете на 2 години е убито при атака с нож
Снощи властите арестуваха 66 души, сред които и лидер на грузинската опозиция. Зураб Джапаридзе получи тежки наранявания, след като беше задържан. Властите съобщиха, че 55 полицаи са били ранени, когато по тях са били хвърлени камъни и коктейли „Молотов“.
Политическото напрежение в Грузия се засили след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, разглеждано от много грузинци като агресия от страна на Москва. Правителството в Тбилиси обаче зае неутрална позиция, отказвайки открито да подкрепи Украйна или да наложи санкции на Русия.
Още: Датски евродепутат към Тръмп за Гренландия: "Върви на ма*ната си" (ВИДЕО)
Още: В Държавната дума поискаха да се разследва убийството на Лермонтов през 1841 г.
Говорейки чрез видео по време на посещение в Ню Йорк, президентът на Грузия Саломе Зурабишвили изрази подкрепата си за протестиращите: „Аз съм до вас. Днес вие представлявате свободна Грузия. Грузия, която вижда бъдещето си в Европа, няма да позволи на никого да отнема това бъдеще." Тя се зарече да наложи вето на законодателството, но партия „Грузинска мечта“ има достатъчно гласове, за да преодолее ветото на президента в парламента.
The crowd of pro-EU and pro-Ukraine protesters in front of the Georgian parliament in Tbilisi just continues to grow.
🇬🇪🇺🇦 pic.twitter.com/GOWNbiFVL5Още: Страх от връщане към корените: Македонската партия в Албания иска забрана за българска фондация
Още: Фицо се уплаши от "преврат" като Майдана в Украйна, спешно затяга мерките
— Visegrád 24 (@visegrad24) March 8, 2023
Посолството на САЩ излезе с изявление, описващо гласуването в парламента във вторник като "мрачен ден за демокрацията в Грузия", докато председателят на управляващата партия осъди коментара на посолството като "мрачен ден за радикалната опозиция и нейните поддръжници". Говорителят на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс предупреди, че новият закон ще "удари някои от правата, които са основопологащи за стремежите на народа на Грузия".
Приемането на закона ще нареди Грузия до недемократични и авторитарни постсъветски държави като Беларус, Таджикистан и Азербайджан, които са копирали руския закон за ограничаване на дейността на НПО. Исторически терминът "агент" в Русия и Грузия има значението на "шпионин" и "предател", придавайки негативна конотация на работата, извършена от гражданското общество. Това предполага, че те действат в интерес на чужди сили, вместо да правят добро за страната и обществото.
Това, от което се опасяват повечето протестиращи и опозицията в страната, е, че приемането на закона ще сложи край на дългогодишната амбиция на Грузия да се присъедини към ЕС. Според последните проучвани, повече от 80% от населението на Грузия подкрепя европейската перспектива на Грузия, която е залегнала и в конституцията на страната.