Заявленията за убежище в Европейския съюз украинци са скочили през последните месеци, съобщи агенцията на ЕС, обработваща исковете. Подробности за причините не се съобщават, предаде АФП.
През февруари са постъпили 971 молби, което е увеличение със 72 процента в сравнение с предходния месец, което прави украинците "една от първите 10 националности на кандидатите", заявиха от Европейската служба за подкрепа в областта на убежището (ЕASO).
Увеличението стана на фона на нарастващото напрежение между Русия и Украйна и беше още по-забележимо, като се има предвид, че общите молби за убежище в ЕС намаляха по време на пандемията.
През 2020 г. исканията в държави-членки на ЕС и страни като Швейцария и Норвегия спаднаха до най-ниското си ниво от осем години до общо 461 300.
През февруари 2021 г. общият брой на заявленията, 38 300, е по-малко от две трети от нивото година по-рано, казаха от EASO.
Заявленията от непридружени непълнолетни обаче останаха на същото ниво като преди пандемията - 1300.
Франция е страната, която получава най-много украински молби за убежище, каза говорителка на EASO. Тя добави, че данните на Евростат показват, че през ноември Франция е получила 59 процента от 765 украински искания, отправени в рамките на блока и асоциираните държави през този месец.
„EASO няма информация за причината за внезапното увеличаване на заявленията от украинци“, каза тя пред AФП.
Данните на Евростат показват, че през 2020 г. украинците са били начело по молбите за убежище в Чешката република и са били сред първите пет чужди националности, стремящи се към Полша и Лихтенщайн.
От информацията не става ясно от кои райони на Украйна най-много се изнася тамошното население.
Брутният вътрешен продукт на страната все още не се е върнал на нивото отпреди 2014 г., т.е. икономическото положение може да е сред водещите причини за изселване.
През февруари само 78 украинци получиха статут на бежанец или субсидиарно защитен статут в ЕС, докато други 483 молби за убежище бяха отхвърлени.
EASO заяви, че сирийци, афганистанци, пакистанци, иракчани и нигерийци съставляват водещите националности, поискали убежище в Европейския съюз и асоциираните държави.
За да се класира за убежище, мигрантът трябва да покаже основателен страх от преследване или вреда поради своята раса, религия, националност, членство в социална група или политическо мнение. Исканията за убежище, отправени в търсене на по-добри икономически възможности, обикновено се отхвърлят, тъй като не са обхванати от тези критерии.