Скептицизмът по отношение на присъединяването към НАТО отслабва и в двете държави в резултат на руската инвазия в Украйна. Актуално допитване в Швеция показва, че възприятията по този въпрос са се променили драстично: 41% казват, че подкрепят членство в НАТО, 35% са против, а 24 на сто не са сигурни.
Още: Писториус: Разполагането на германска армейска бригада в Литва върви по план
Още: Премиерът на Молдова: Руската армия трябва да напусне Приднестровието
Промяната в нагласите е дори по-сериозна във Финландия. За пръв път в историята на страната, по-голямата част от финландците подкрепят евентуално присъединяване към отбранителния алианс.
За сравнение: доскоро привържениците на членството в НАТО бяха между 24 и 28%. Сега одобрението е нараснало до 53 на сто, което представлява изумителна промяна, казва за Дойче Веле Хенри Ванханен, финландски външнополитически анализатор и съветник на опозиционната Национална коалиционна партия.
Въпреки сериозно нарасналото одобрение, вътрешната политика може да възпре правителството да кандидатства за членство, като това особено важи за Швеция, казва Анна Висландер, председателка на Института за сигурност и развитие в Стокхолм. За да се събере парламентарно мнозинство, ще трябва някоя от партиите бързо да промени позицията си, а това невинаги е лесна задача, добавя тя.
Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света
Още: Двама ранени: Кола се вряза в хора в Айндховен
Силни военни връзки
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб
Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.
Традицията на неутралитет на Швеция и Финландия беше прекратена след края на Студената война, когато се присъединиха към Европейския съюз. Отказът от участие във военни алианси обаче остава непроменен, въпреки че и двете държави все повече си сътрудничат с НАТО през последното десетилетие.
"Имаме много силни двустранни връзки със САЩ, както и тристранно споразумение между Швеция, САЩ и Финландия. Швеция от 2014 г. е и партньор с разширени възможности в рамките на НАТО,” коментира Зебулон Карландер, военен анализатор.
Това сътрудничество позволява на Швеция да взима участие във военни учения с НАТО. По същия начин, когато Швеция провежда свои военни учения, други държави-членки на НАТО, и най-вече САЩ, се включват в тях.
Още: Зеленски: Бяхме измамени, че ще ни приемат в НАТО (ВИДЕО)
Още: Арестуваха гръцки военен офицер в Солун
Без значение, че Швеция и Финландия са облагодетелствани от тези отбранителни партньорства, може би е време за следващата стъпка. "Мисля, че вече трябва да погледнем от друга перспектива и да направим крачка напред”, казва по този въпрос Ванханен.
На срещата на НАТО миналата седмица беше взето решение Швеция и Финландия да получават разузнавателна информация от Алианса – с цел да могат да оценяват адекватно ситуацията в Украйна. Русия вижда в отношенията на двете скандинавски държави с НАТО заплаха за своята сигурност и заплашва, че евентуален техен прием ще предизвика реакция от Москва. От Хелзинки и Стокхолм реагираха по един и същи начин на това - с възмущение.
Симбиозата между Финландия и Швеция
Войната в Украйна означава, че обстановката коренно се променя. Швеция и Финландия от години са стратегически партньори в областта на сигурността и отбраната. Ако едната или другата държава направи крачка към членство в НАТО, много е вероятно и другата да я последва, твърдят и Ванханен, и Карландер.
"Трябва да преосмислим руската заплаха за Финландия. Мисля, че вече може да се каже, че Русия представлява военна заплаха и за Финландия,” казва Ванханен.
"Причината в Швеция и Финландия да се повдига въпроса за НАТО е точно начинът, по който Русия заплашва съседните на нея държави,” отбелязва Карландер. "Каквото и да реши Швеция, то е изцяло на база на мнението на шведското правителство, парламент и народ.”
Пример за променените нагласи в Швеция е решението на Стокхолм да предостави оръжия на Украйна, вкл. 5 хиляди противотанкови снаряда. Карландер нарича този ход безпрецедентен и много показателен. "Не сме подпомагали с оръжия никого от войната между Финландия и Съветския съюз от 1939,” обяснява той.
Междувременно и Финландия изпрати оръжие на Украйна.
Колко бързо могат да се присъединят?
В началото на февруари лидерът на шведската опозиционна Умерена партия Улф Кристерсон изрази увереност, че страната ще стане част от отбранителния съюз в рамките на следващите 5 години. Войната в Украйна обаче може да ускори процеса. От друга страна, предстоящите парламентарни избори в Швеция може да провокират политически размествания в страната, които да задълбочат разделението по въпроса и да доведат до забавяне, коментира Висландер.
Ванханен е оптимист, че на Финландия може да отнеме дори по-малко време. "Мисля, че ще се случи в рамките на няколко месеца, най-много една година”, казва той.
Източник: Дойче веле